www.soL.org.tr
‘İşçiler AKP'ye karşı birleşmeli'
26 Mayıs 2008, Pazartesi

Yurtsever Cephe İşçi Birliği temsilcileri Seydişehir'de Danıştay tarafından alınan iptal kararına rağmen özelleştirilmesi durdurulmayan Seydişehir Alüminyum fabrikası işçileri ile bir toplantı yaptı. İşçiler AKP ve sermayeye karşı birlikte hareket etmeye çağrıldı.

resim

soL (Konya) Seydişehir Alüminyum işçileriyle  bir araya gelen Yurtsever  Cephe İşçi Birliği temsilcileri, AKP ve sermaye ile mücadele etmeden hiçbir hakkın korunamayacağına dikkat çekti.

Seydişehir Halk Eğitim salonunda gerçekleştirilen toplantıda Yurtsever Cephe İşçi Birliği Konya temsilcisi Osman Ulaş  yaptığı açış konuşmasında, işçilerin karşılaştığı sorunların giderek ağırlaştığını belirterek "İşçilerin yaşadığı zorluk ve sömürü koşullarının toplum tarafından da bilinmesi gerekir. Özelleştirilen yerlerde  İşçi Birliği çalışması bu nedenle  önemlidir" dedi.

"Ayağa kalkmak için yapılacak ilk şey örgütlenmek olmalı"
Ulaş'ın ardından söz alan Yurtsever Cephe İşçi Birliği Yürütme Kurulu üyesi Zehra Akad  emekçilerin en küçük kazanımına bile düşmanca yaklaşan AKP ve sermaye ile mücadelenin kaçınılmazlığını vurguladı. Akad sözlerine "Sermaye sınıfı gücünü bizim güçsüzlüğümüzden, daha doğrusu örgütsüzlüğümüzden, dağınıklığımızdan almaktadır. Sizlerin çıkar ve menfaatleriniz ortaktır. Birbirinize sahip çıkmalısınız. Bizler sizin vermiş olduğunuz hukuk mücadelesini başarıya ulaştırmak için buradayız, bölmeye değil birleştirmeye geldik. Ayağa kalkmak için ilk olarak yapacağımız şey  örgütlemek olmalıdır ve örgütlü olarak tarih sahnesine bir kez daha çıkmalıyız. Emekçilerin kurtuluşu örgütlü mücadelede ve kendi ellerindedir, kırgınlık ve küskünlükleri bırakın, İşçi Birliği kurarak haklı davanızı Türkiye gündemine taşıyın" diye  konuştu

Akad, "Mücadeleye birlikte devam edecek misiniz" diye sordu. Salondan alkışlar ve sloganlarla yanıt alan Akad, sözlerini şöyle tamamladı " Kavgamız, onurumuz, emeğimiz, işimiz ve ekmeğimiz içindir, kazanmak için çalışıyoruz. Bu kavgada birlikteyiz" dedi.

Salondaki işçiler arasından 7 kişilik bir işçi kurulu seçildi ve toplantı sona erdi.

yazici   mail