www.soL.org.tr
Raul Castro yeni komutanı atadı
26 Mayıs 2008, Pazartesi

Küba'da devrimin ilerici gücü olan Devrimci Silahlı Kuvvetler'in Merkez Ordu'sunun yeni komutanı görev başına geldi. Törende bir konuşma yapan Devlet Başkanı Raul Castro, Küba ordusunun halkı hayal kırıklığına uğratmayacağını belirtti.

resim

Havana, 26 Mayıs (Prensa Latina) Küba Devlet Başkanı Raul Castro Merkez Ordu Komutanı'nın değişimi için düzenlenen askeri törende Küba birliklerinin halkı hayal kırıklığına uğratmayacağını belirtti.

Raul Castro törende yaptığı konuşmada, "Devimci Silahlı Kuvvetler'in (FAR), Küba Komünist Partisi (PCC) üyeleri ve Devrim'in lideri Fidel Castro'nun oluşturduğu güç ile yenilmez bir durumdayız" dedi.

Küba'nın Matanzas vilayetinde yapılan askeri geçit, televizyonda ana program olarak verildi. Törende Tümgeneral Raul Rodriguez Merkez Ordu Komutanı olarak, Korgeneral Joaquin Quintas'ın yerini aldı.

Korgeneral Quintas ise FAR Bakan Yardımcısı olarak atandı ve kendisine Devlet Konseyi tarafından Maximo Gomez Birinci Derece Nişanı da verildi.

Devlet Başkanı'nın konuşmasında Rodriguez'in 40 yıl içindeki başarıları da hatırlatıldı. Bu görevlerin arasında 2 uluslararası görev ve komutanlık deneyimleri bulunuyor.

Raul Castro birlikleri inceledikten sonra eyaletlerin Merkez Ordu'yu oluşturan vilayet Savunma Konseyleri başkanları ve aynı zamanda bu vilayetlerdeki PCC birinci sekreterleri olan kişilerle bir araya geldi.

yazici   mail