www.soL.org.tr
Lübnan cumhurbaşkanını seçti
26 Mayıs 2008, Pazartesi

Lübnan'da sonbahardan beri yaşanan siyasi krizin ardından, cumhurbaşkanlığına Hıristiyan asıllı Orgeneral Mişel Süleyman seçildi. Yurtsever bir komutan olan Süleyman, seçilmesinin ardından yaptığı konuşmada "birlik" çağrısında bulundu.

resim

DIŞ HABERLER Lübnan'da Orgeneral Mişel Süleyman, yeni cumhurbaşkanı olarak yemin etti.

Ülkede aylardır devam eden anlaşmazlığın giderilmesinden sonra dün Cumhurbaşkanı seçilen eski Genelkurmay Başkanı Süleyman, Lübnan televizyonlarının canlı yayınladığı Meclis oturumunda, yemin ederek yeni Lübnan Cumhurbaşkanı oldu.

Mişel Süleyman'ın seçildiği haberlerinin ardından başkent Beyrut'un her yerinde kutlama amaçlı silah sesleri duyuldu.

Lübnan'da, Kasım ayında Emil Lahud'un cumhurbaşkanlığından ayrılmasından sonra parti ve gruplar arasındaki anlaşmazlık nedeniyle yeni cumhurbaşkanının seçilmesi 19 kez ertelenmişti.

Süleyman meclisteki 227 milletvekilinin 118'inin oyuyla cumhurbaşkanı seçildi.

Süleyman'dan birlik çağrısı
Süleyman, Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından mecliste yaptığı ve sık sık alkışlarla kesilen konuşmasında "yeni bir başlangıç" yaptıklarını söyleyerek, "birlik olalım" çağrısında bulundu.

Süleyman konuşmasında, Suriye ile diplomatik ilişkiler kurulmasını ve eski Başbakan Refik Hariri suikastıyla ilgili uluslararası mahkemeyi desteklediğini de belirtti.

Konuşmasında Hizbullah'ın İsrail'e karşı mücadelesinden övgüyle söz eden Süleyman, ancak hükümet ile ortak bir savunma stratejisi ve bunun başarılabilmesi için de "sessiz bir diyalog" olması gerektiğini kaydetti.

Süleyman, Lübnan ve Suriye arasında, "iki ülkenin yararına olacak diplomatik ilişkiler, her ülkenin sınırlarına ve egemenliğine karşılıklı saygı çerçevesinde kardeşçe ilişkiler" istediklerini söyledi.

Berri: Lübnan ABD'nin oyun sahası değil
Lübnan Meclis Başkanı Nebih Berri, yeni cumhurbaşkanının seçilmesinden sonra, ABD'ye "burası sizin bölgedeki oyun sahanız değil" mesajı gönderdi.

Berri, krizin son ermesi için aralarında Rusya, Fransa, İtalya, İspanya'nın bulunduğu farklı ülkelerle Arap Birliği ülkelerine çabalarından dolayı teşekkür ederken, sıra ABD'ye gelince, "Yine de ABD'ye teşekkür ediyorum çünkü Lübnan'ın yeni bir Ortadoğu planlarında uygun yer almadığına ikna oldular. Lübnan yeni bir Ortadoğu'nun doğum sancıları ya da doğumu için seçilmiş bir yer değil" dedi.

Berri, 2006 yazında Hizbullah ile İsrail arasındaki savaş sürerken ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'ın, "Lübnan'ın acıları, yeni bir Ortadoğu'nun doğum sancılarının bir parçasıdır" şeklindeki açıklamasında atıfta bulundu.

Suriye memnun
Suriye Devlet televizyonu, Mişel Süleyman'ın cumhurbaşkanı seçilmesini "tarihi seçim" olarak duyurdu.

Akşam haberlerini, General Süleyman'ın parlamentodaki milletvekilleri huzurunda yemin etmesiyle açan resmi televizyonda, haberi sunan spiker, "Lübnan hak ettiği yerde: Çıkmazı aşmasını bilen, birleşmiş, Arap bir Lübnan. Arap ve direnişçi Lübnan yeni cumhurbaşkanını seçti" ifadesini kullandı.

Haberde, Lübnan'ın yeni Cumhurbaşkanının "yarın Baabda Sarayı'na bütün Lübnanlıların ve Arap ve uluslararası camianın geniş desteğiyle gireceği" de ifade edildi ve seçimin, "İsrail'in Lübnan'ın güneyinden atıldığı (2000) Lübnan direnişinin zaferinin sekizinci yılında" yapıldığına vurgu yapıldı.

İran'dan kutlama
Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun ile Suriye ve İran Cumhurbaşkanları, Lübnan'da cumhurbaşkanı seçilen Mişel Süleyman'ı kutladılar.

Lübnan cumhurbaşkanlığı makamından yapılan açıklamada, Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esad ile İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın, Süleyman'ı telefonla arayarak kutladıkları bildirildi.

BM Genel Sekreteri Ban da, New York'ta yaptığı açıklamada, Süleyman'ın cumhurbaşkanı seçilmesinin Lübnan'daki anayasal kurumların yeniden canlanacağını ve diyalog yoluna dönüleceğini gösterdiğini söyledi.

yazici   mail