www.soL.org.tr
TRT spikerleri ATV'ye kiralandı
26 Mayıs 2008, Pazartesi

Haber-Sen tarafından yapılan açıklamada TRT yönetmeliğinde yapılan değişiklikle, TRT çalışanlarının AKP yandaşı radyo ve televizyon kuruluşlarıyla, AKP'li belediyelere kiralanacağı vurgulanırken, 3 TRT spor spikerinin Euro 2008 için ATV'ye kiralanması örnek olarak gösterildi.

resim

HABER MERKEZİ KESK'e bağlı Haber Sen, 22 Mayıs'ta Resmi Gazete'de yayınlanan yönetmelik değişikliği ile TRT çalışanlarının kiralanmasının yolunun açıldığını belirtirken, ATV ile TRT arasında özel izinle spiker anlaşması yapıldığını ve 3 spor spikerinin Euro 2008'de ATV için üç hafta boyunca maç anlatacağını bildirdi. Sendika, Bakanlar Kurulu kararının yürütmesinin durdurulması ve iptali için dava açtı.

Haber Sen'den yapılan yazılı açıklamada, TRT Kurumu Personelinin Konser, Festival ve Benzeri Sanat Faaliyetlerinde Görevlendirilme Usul ve Esaslarına Dair Yönetmeliğin değiştirildiği kaydedilirken, 22 Mayıs 2008 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanan yönetmeliğin 2. maddesinde yapılan değişiklikle spiker ve teknisyenlerin özel radyo ve televizyonlara kiraya verilmesinin önünün açıldığı vurgulandı.

TRT AKP’nin izinden özel kanallara çalışacak
Açıklamada “8 Mart 2008 tarihinde Resmi Gazete'de yayınlanan Bakanlar Kurulu Kararı'na dayanılarak bu değişiklik yapıldı. Yönetmelikte yapılan bu değişiklikle, TRT çalışanları AKP yandaşı radyo ve televizyon kuruluşlarına, vakıflara, derneklere, yardım kuruluşlarına, AKP'li belediyelere kiralanacak" ifadeleri kullanıldı.

TRT ile ATV arasında özel izinle spiker anlaşması yapıldığı belirtilerek bu anlaşma kapsamında TRT'nin üç deneyimli spikeri Erdoğan Arıkan, Kerem Öncel ve Yalçın Çetin'in Euro 2008'de ATV için üç hafta boyunca maç anlatacağı kaydedilirken, “Sendikamız Bakanlar Kurulu kararının yürütmesinin durdurulması ve iptali için dava açtı. ANTEN A.Ş'de olduğu gibi bu kararın yürütmesinin durdurulacağına inanıyoruz. Çünkü Bakanlar Kurulu kararı ve bu karara dayanılarak yapılan yönetmelik değişikliği Anayasa'ya ve TRT yasasına aykırıdır. TRT sanatçılarının konser ve festivallerde görevlendirilmesi ile spiker ve teknisyenlerin özel yayın kuruluşlarına kiralanmasını aynı kefeye koyanlara yargı gereken cevabı verecektir. TRT emekçileri özel kuruluşların emrine verilemez ve o kuruluşlarda çalıştırılamaz” diye konuşuldu.

İbrahim Şahin piyasanın tribünlerine oynuyor
Diğer taraftan, TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, TRT'nin izlenme oranları konusunda tekrar bir numara olabilmesi için birçok projenin hayata geçirileceğini savunurken, özel yayın kuruluşlarına benzeme gibi bir kaygılarının olmadığını, TRT'nin önceliğinin reyting değil halkın beklentileri olduğunu savundu.

Şahin "TRT anayasal bir kurum. Yasalarla kurumumuza verilen görevlerin, sorumlulukların dışına çıkmamız imkansız” diye konuşurken, Haber-Sen’in belirttiği yönetmelik değişikliğiyle birlikte piyasaya her türlü uyumun sağlanması yolunda atılan adımlara değinmemesi dikkat çekti.

Başbakan’a TRT Genel Müdürü için soru önergesi
CHP Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk, Başbakan Erdoğan'ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin'in, hukuk ve ihalelerle ilgili iki danışman görevlendirmesini sordu. Göreve geldiği günden bu yana tartışmalı işlere imza atan TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin'in, "TRT'nin güçlü bir kadrosu var, önemli olan bu kadroyu doğru kullanmak. Ben bu kadroyla 5-6 değil 40 kanalı yönetirim" şeklindeki sözleri Meclis gündemine taşındı.

CHP Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk, konuyla ilgili olarak Başbakan Erdoğan'a yazılı verdiği soru önergesinde şu sorular yer alıyor: "TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, Mali Yardımcı, Hukuk Müşaviri ve Alım İkmal Dairesi Başkanlarını yetersiz bulduğu için mi Mehmet Yılmaz Küçük'ü hukuki konularda, Fazlı Yıldız'ı ise ihaleler ile ilgili konularda Genel Müdür Danışmanı olarak görevlendirmiştir? Bu iki kişiye kurum tarafından herhangi bir ad altında bir ücret ödemekte midir? Ödemekte ise bu ücret kaç YTL'dir?

Bu ücret aylık olarak mı ödenmektedir? 15.02.2008 tarihinde 2008/9 sayılı duyuruda ilan edilen danışman Fazlı Yıldız TRT'nin kadrolu personeli midir? Fazlı Yıldız tüm ilahe dosyalarını görmekte midir? Kamu İhale Kanunu gereğince yaklaşık maliyetin gizliliği esas iken, alım ve karar sürecinde yer almayan bu kişi, hangi sıfatla, ihale dosyalarını görmektedir?

TRT Hukuk Müşavirliği'nde görevli avukatlar ve hukuk müşavirleri yetersiz midir? Mehmet Küçük'ün ya da Fazlı Yıldız'ın yürürlükteki mevzuata göre danışmanlık yapmalarına engel olacak bir görevleri var mıdır? TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin'in hukuki konularda ve ihalelerle ilgili olarak iki danışman görevlendirmesinin gerekçeleri nedir?"

yazici   mail