www.soL.org.tr
Bursa Büyükşehir Belediyesi işçilerinden protesto
27 Mayıs 2008, Salı

Bursa Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı Bursa Ulaşım AŞ tarafından Evin Taşımacılık AŞ'ye ihale edilen belediye otobüslerinde çalışan ve sendikaya üye oldukları için baskı gören işçiler, belediye binasının önünde protesto eylemi gerçekleştirdi.

resim

HABER MERKEZİ Bursa Belediyesi’ne bağlı Bursa Ulaşım AŞ (BURULAŞ) tarafından Evin Taşımacılık AŞ’ye ihale edilen belediye otobüslerinde çalışan işçiler sendikalı oldukları gerekçesi ile baskılara maruz kalıyorlar. Atatürk Caddesi'nde bulunan Büyükşehir Belediyesi binası önünde toplanan yaklaşık 100 işçi adına konuşan Türkiye Motorlu Taşıt İşçileri Sendikası (TÜMTİS) Genel Sekreteri Gürel Yılmaz, sarı belediye otobüslerinin BURULAŞ tarafından Deniz Ulaşım AŞ'ye devredildiğini belirterek, ''Bu otobüslerde çalışan 182 işçi sendikamıza üye olmuş ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına çoğunluk tespiti için başvuru yapılmıştı. Ancak ne yazık ki konfederasyonumuz üyesi Demiryol-İş Sendikası tarafından iş kolu tespiti istenerek bu süreç kesintiye uğratıldı'' diye konuştu.

Patronların hukuksuzluğu kanunlara karşı devam ediyor
Bu durumun üye işçiler üzerinde istifa baskısı olarak kullanıldığının altını çizen Yılmaz, arkadaşlarının TÜMTİS’e üye oldukları için, üye oldukları tarihten başlayan ve giderek yoğunlaşan çeşitli baskılar yaşadığını, patronlar tarafından “işten çıkarılacaklar listesi” adı altında bazı sürgün listeleri hazırlanarak yıldırmak istendiklerini belirtti.

Bir süre sonra da işten çıkarılmaların ve sürgünlerin başladığını vurgulayan Yılmaz, sendikanın, patronların hukuksuzluklarına karşı açılan davalarda, üye işçilerin sendikal nedenle işten çıkarıldıklarının mahkeme kararlarıyla tespit edildiğini belirterek, “Ancak bu karara rağmen hukuksuz tutum devam ediyor. 3 ayrı sınavdan geçirilerek işin ehli oldukları anlaşılan üyelerimiz yıllardır yağmur kar, sıcak soğuk, gece gündüz demeden Bursa halkına hizmet veriyoruz. Bu kıyıma izin vermeyelim. Unutulmasın ki üyelerimizin ve sendikamızın kazanımı işçi sınıfı ve emekçilerin kazanımı olacaktır'' dedi.

yazici   mail