www.soL.org.tr
Tuzla tersaneleri sigortalanmıyor
27 Mayıs 2008, Salı

Tuzla tersanelerindeki çalışma koşullarının iş güvenliğinden tamamen uzak olduğunu özel sigorta şirketleri de ifade ediyor. Şirketler "çok riskli" buldukları tersaneleri sigortalamıyor.

resim

HABER MERKEZİ Fazla çalıştırma, gerekli önlemlerin alınmaması gibi nedenlerle son dönemde işçi ölümlerinin ardı ardına yaşandığı Tuzla tersaneleri özel sigorta şirketlerince sigortalanmıyor. Sigorta şirketleri Tuzla'dan gelen talepleri hem yurtdışından reasürans teminatı bulamadıkları hem de riskli olduğu için geri çeviriyor. Tuzla tersanelerinde ne tersaneler ne de çalışanlar için sigorta teminatı veriliyor.

Hürriyet gazetesinin haberine göre sigortacılar, daha önceki yıllarda da tersanelerin sigortalanması için kendilerine talep geldiğini, ancak yurtdışından reasürans teminatı bulunamadığından sigortalamadıklarını belirterek, son yaşananlardan sonraysa Tuzla'daki tersanelere hiçbir sigorta teminatı verilemeyeceğini söylüyorlar.

İş güvenliğinden tamamen uzak
Aviva Sigorta Genel Müdürü Ertan Fırat, riskleri ölçebildikleri, yönetebildikleri ve karşılığında da prim alabildikleri sürece her şeyi sigortalayabileceklerini ifade ederek, ancak Tuzla tersaneler bölgesinin çok özel bir durumu olduğunu kaydetti. Fırat Aviva Sigorta olarak bölgede teminat vermediklerini kaydederek, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bildiğiniz gibi şu anda Tuzla Tersaneler bölgesi tarihinin en yoğun dönemini yaşıyor. Bu sebeple bize yoğun bir şekilde birkaç yıl önce sigorta talepleri geldi. Ancak en temel nokta, bölgedeki iş güvenliği konusuydu. Tersanelerde çalışan işçilerin çok büyük kısmı tersanelerin çalışanları değil, tersanelere taşeron olarak iş yapan kurumların personeliydi. Kurumsal kimliği olmayan, usta-işçi mantığı ile ucuz yolla tersanelere iş yapmaya çalışan kişilerden oluşan bu gruplar, iş güvenliğinden tamamen uzaktırlar. Bugün o bölgede çalışan işçilerin sayısını herhangi bir resmi kurumdan tespit ettirmeye kalksanız eminim her kurumdan başka başka rakamlar elde edersiniz. Bu da görüntüde büyük yatırımların olduğu tersanelerin arkasında kurumsal kimlikten uzak grupların olduğunun bir kanıtıdır. Bu sebeple biz bölgede işveren mali mesuliyet veya ferdi kaza sigortası teminatlarını verebilmek için karşımızda iş güvenliğine inanan, bu konuda risklerini yönetmek adına aksiyon alan bir kurum görmek isteriz."

Ertan Fırat, Tuzla'daki tersaneleri sigorta kapsamı içine almamalarının bir başka nedeninin de ağır iş makinelerinin makine kırılması riski taşıması ve olası bir İstanbul depreminde bu bölgenin en riskli bölgelerin başında gelmesi olduğunu söyledi.

Tersanelerdeki ağır risk sigortacılara para kazandırmıyor
Ergo İsviçre Sigorta Genel Müdürü Murat Balcı ise çalışanların sağlıkları ve hayatları açısından tersanelerin normalin çok üzerinde risk içeren faaliyet kollarından biri olduğunu belirterek, "Yıllar içinde bu tür işletmelere gerek ferdi kaza, gerekse işveren mali sorumluluk sigortaları teminatı veren sigortacıların neticelerinin çok iyi olmadığı biliniyor. Tabii ki, burada tersanelerdeki olumsuzlukların dışında sigortacıların riske uygun fiyatlandırma yapmamış olmaları da etken" dedi.

yazici   mail