www.soL.org.tr
El Düri: İşgal sona erene kadar direnişe devam
27 Mayıs 2008, Salı

Irak'taki yurtsever direnişin önderlerinden İzzet İbrahim el Düri, cepheden yaptığı açıklamada direniş mücadelesinin ABD işgali sona erene kadar süreceğini söyledi. El Düri işgalcilerle ancak çekilmeyi kabul etmeleri ön koşuluyla masaya oturabileceğini yineledi.

resim

DIŞ HABERLER Irak'taki işgal karşıtı yurtsever direnişin başını çeken Baas Partisi'nin lideri İzzet İbrahim el Düri, "ABD işgali sona erinceye kadar mücadeleye devam edeceğim" dedi.

İşgalin başlangıcından bu yana bu yana halk arasında hiç gözükmeyen ve başına 10 milyon dolar ödül konan El Düri, Mısır'ın, direnişe yakınlığıyla bilinen "El Mevkif El Arabi" adlı gazetesinde dün yer alan açıklamasında, "Direniş, Irak tamamen kurtuluncaya kadar sürecek" dedi. El Düri, 2003'teki işgalden günümüze kadar 120 bin kişinin Baas Partisi yandaşının işgal güçlerince öldürülmüş olduğunu söyledi.

İdam edilen Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in yardımcısı olan El Düri, açıklamasında, Amerikalılarla görüşebileceğini ancak şartları olduğunu da belirterek, "Öncelikle, ülkeden çekilecekleri sözü verecekler, şu andaki Irak Hükümeti feshedilecek ve Baas Partisi'ni, halkın meşru temsilcisi olarak kabul edecekler" ifadesini kullandı.

El Düri söyleşi sırasında taraftarlarına da "düşmana ve ikmal yollarına saldırın, görevinizi yaparken masum sivillere zarar vermeyin" şeklinde talimat verdi.

Gazetenin yazı işleri müdürü Abdülazim Manas, AP'ye yaptığı açıklamada, "El Düri ile söyleşi cephede yapıldı" demekle yetindi, başka bir ayrıntı vermedi.

yazici   mail