www.soL.org.tr
Dünyadan kısa kısa...
27 Mayıs 2008, Salı

Taliban'dan muhalefete işbirliği çağrısı
Afganistan'da işgale ve işbirlikçi yönetime karşı mücadele eden Taliban örgütü, diğer muhalefet gruplarına görüşme önerdi. Taliban internet sitesinde yayımladığı bildiride, "Son haçlı-işgalci çekilinceye kadar savaşacağını, ancak kapının bütün mücahit gruplarla görüşmelere, anlaşmaya ve müzakerelere açık olduğunu" belirtti. Taliban mücahit grupların da isyana katılması ve yabancı güçlerin ülkeden çıkarılmasına yardım etmesi gerektiğini kaydetti. Afganistan meclisindeki muhalefet grubunun başkanı olan eski Devlet Başkanı Burhaneddin Rabbani, birkaç gün önce yaptığı açıklamada, Taliban'ın şimdi siyasi diyaloğa eğilimli olduğunu belirterek, Taliban'la görüşmeler yapılması için ciddi çaba gösterilmesi çağrısında bulunmuştu. Rabbani, birkaç ay önce Taliban ile ilişki kurduğunu ve son günlerde Taliban'dan "cesaret verici" mesajlar içeren bir mektup aldığını da söylemişti. Taliban, eskiden batının desteklediği Devlet Başkanı Hamid Karzai'yi iktidardan düşürmek için de savaşacağını belirtmişti. Ancak bugünkü bildiride, Karzai yönetimiyle ilgili bir ifade yer almadı.

İsrail'le ufukta barış yok
Filistin Halk Kurtuluş Cephesi (FHKC) Genel Sekreter Yardımcısı Abdülrahim Malrouh, İsrail'le Filistin Yönetimi arasında yürütülen sözde barış görüşmelerinin pek de iyi gitmediğini ve ufukta barış görünmediğini söyledi. Mallouh, ABD Başkanı George W. Bush'un İsrail Parlamentosu'nda yaptığı konuşmada İsrail'e olan desteğini açıkladığını ve Filistin halkının duygularını önemsemediğini belirtti. Arapların ve Filistinlilerin ABD politikalarına karşı koyacak bir stratejiden yoksun olduğunu kaydeden Malrouh, Araplar arasında fikir birliği olmadığını, hatta tek bir devlet içinde bile çatışmaların yaşandığını söyledi. Hamas'ın Gazze Şeridi'nde kontrolü ele geçirmesinin durumu daha da karmaşık hale getirdiğini ifade eden Malrouh, "Eskiden Filistinliler İsrail'e karşı kendilerini savunmak için birlikte hareket ediyordu. Şimdiyse rakip taraflar kendi çıkarlarını savunmaya çalışıyor" diye konuştu. Malrouh, bu durumun Filistin'in amacına zarar verdiğini ve İsrail'in müdahalesinin önünü açtığını vurguladı.

Metal işçilerinden uluslararası sendika
Afrika, Asya, Avrupa ve Latin Amerika'daki 30 ülkeden sendikacıların katılımıyla İspanya'nın Bask bölgesinde düzenlenen toplantıda Uluslararası Madencilik, Metalurji ve Metal Sanayi İşçileri Sendikaları Birliği kuruldu. 28 kurumdan 110 delegenin oluşturduğu sendikanın Dünya Sendikalar Federasyonu'na (WFTU) bağlı olacağı bildirildi. Merkezi Bask bölgesinde bulunacak olan sendikanın "Toplumsal değişim için sınıf sendikacılığı" ilkesine dayanarak diğer uluslararası örgütlerle işbirliğine gideceği belirtildi.

Venezuela'da işsizlik azalıyor
Venezuela'da işsizliğin geçen ay 2007'nin aynı ayına göre yaklaşık yüzde 1 oranında düştüğü bildirildi. Ulusal İstatistik Enstitüsü raporuna göre işsizlik oranının 7,9'a gerilemesi, son bir yılda 200 binden fazla kişinin iş bulması anlamına geliyor. Raporda istihdam oranının da yüzde 91,2'den yüzde 92,1'e çıktığı belirtiliyor. Bu oranlara göre Venezuela'da işsizlik 2000 yılından beri en düşük seviyeye gerilemiş durumda.

Yunanlı komünistler partinin kuruluşunu kutluyor
Yunanistan Komünist Partisi (KKE) Genel Sekreteri Aleka Papariga, önceki gün partinin tarihi lideri Harilos Florakis'in üçüncü ölüm yıl dönümü ve partinin 90'ıncı kuruluş yıl dönümünde düzenlenen toplantıda, işçi ve halk karşıtı politikaları savunan burjuvaziyle hiçbir şekilde işbirliğine gitmeyeceklerini vurguladı. Papariga, KKE'de yaşanan yenilenmenin devrimci özelliklerinden koparak değil, sınıf mücadelesindeki görevlerini yerine getirmesiyle ve sınıfsal gelişmelere hızlı tepki vererek sağlandığını ifade etti. Cumartesi günü düzenlenen bir mitingde konuşan Papariga, burada iktidardaki yeni Demokrasi Partisi'nin büyük ama boş sözler söylediğini, ana muhalefetteki PASOK ile Sol Hareketler ve Ekoloji Koalisyonu'nunsa ikiyüzlü olduklarını söyledi. Asgari ücretin 1.400 avro, işsizlik yardımının da 1.120 avro olması gerektiğini kaydeden KKE lideri, gıda fiyatlarının kontrol altına alınması, çiftçilere ücretsiz yakıt verilmesi ve halkın ev sahibi olmasını sağlayacak çözümler bulunması gerektiğini belirtti.

El Salvador'da açlığa karşı yürüyüş
El Salvador'da 5 binden fazla kişi, önceki gün başkent San Salvador'da düzenlenen yürüyüşte, tüm dünyayla birlikte ülkeyi de etkileyen gıda krizini ve açlık tehdidini protesto etti. Dünya Gıda Programı tarafından düzenlenen yürüyüşe, çeşitli toplum örgütlerinden temsilciler, siyasetçiler, diplomatlar, işçiler ve öğrenciler de katıldı. Gıda Programı üyesi Carlos Scaramella, yürüyüşün dünya çapında açlığa ve yetersiz beslenmeye karşı bir dayanışma hareketi oluşturmaya yönelik bir adım olduğunu söyledi.

yazici   mail