www.soL.org.tr
Demirel'e postallı karşılama
29 Mayıs 2008, Perşembe

OMÜ'de düzenlenen bir söyleşiye katılmak üzere Samsun'a gelen Süleyman Demirel, OMÜ Öğrenci Kolektifi tarafından protesto edilirken, kendisine fırlatılmak istenen postaldan son anda kurtuldu. Özel güvenlik ve polisin müdahale ettiği 5 Kolektifçi gözaltına alındı.

resim

soL (Samsun) Süleyman Demirel,  '2008 Mayısında Dünya ve Türkiye' konulu söyleşiye katılmak üzere geldiği Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde Öğrenci Kolektifi tarafından protesto edildi. "Denizlerin katili Demirel defol" sloganları atan gruptaki bir öğrenci, Süleyman Demirel'e postal fırlatmak isterken son anda görevliler tarafından engellendi.

OMÜ Rektörlüğü'nün davetlisi olarak Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde yapılan söyleşiye katılan Demirel, Rektör Prof. Dr. Ferit Bernay tarafından üniversite hakkında verilen brifingin ardından söyleşi için kürsüye çıktığında öğrencilerin protestosuyla karşılaştı.

"Faşist Demirel, sana postal yakışır"
Öğrenciler Demirel'e, "Katil Demirel, bu ülke sizden çok çekti", "Denizleri asan Demirel defol", "Faşist Demirel, sana postal yakışır" diyerek protesto etti. Kolektifçi bir öğrenci ise ayağından çıkarttığı postalı atmak üzereyken özel güvenlik tarafından engellendi. Korumalar ve özel güvenlik görevlileri tarafından karga tulumba salondan dışarı çıkarılan 5 öğrenci çevik kuvvet polisi tarafından gözaltına alındı. Bu arada, çevik kuvvet aracına gelip öğrencilere saldıran bir kişi de gözaltına alındı.

Süleyman Demirel,  gazetecilerin kendisine yönelik postallı protestoyla ilgili sorularını, "Neyi protesto ediyorlar ki? Bu üniversitenin temelinde benim imzam var. Bu sayede burada 20 bin öğrenci okuyor. Bunu mu protesto ediyorlar? Burada bin 200 yataklı hastane var. Onu mu protesto ediyorlar? Bunun da temelini ben attım. Türkiye'nin en güzel üniversite kampüsünü vermişiz. Herkes ne yaptığını bilsin. Her şeyi ciddiye almaya gerek yok" diyerek yanıtladı.

Yargıyı serbest bırakın
Söyleşide konuşmasının ardından soruları yanıtlayan Demirel, AKP hakkında açılan kapatma davasıyla ilgili olarak Türkiye'nin bir Anayasa ve hukuk devleti olduğunu söyledi. Anayasa'nın 68'inci maddesinde 'Bir siyasi parti din istismarının odağı haline gelmişse bu kapatılabilir' denildiğini belirten Demirel, parti kapatmaların en büyük sıkıntısını, Demokrat Parti döneminde kendisinin çektiğini söyledi. Demirel adalet mekanizmasının yara almasının sonuçlarının iyi olmayacağını da belirtti.

''Çarık sıkmadıkça Hızır yetişmez"
Ülkenin içinde bulunduğu durumu değerlendiren Demirel, ''Çarık sıkmadıkça Hızır yetişmez. Bunun zamanı sandıktır. Sandığa kadar herkes sabır göstermelidir. Sandıkta halkın yanlış yapacağına hiç kani olmadım. Halk aydınlatılırsa yanlış yapmaz'' dedi.

Sevr Anlaşması değilmiş
Samsun'da bulunan kamu yatırımlarının özelleştirilmesi konusuna da değinen Demirel, "Ülkede yapılan yatırımların satılması Sevr Anlaşması değildir. Devir değişmiştir. Burada bulunan Bakır İşletmeleri, Ballıca Tekel Sigara Fabrikası ve Ladik Çimento Fabrikası'nı ben açtım. Burada ne görüyorsanız ben yaptırdım. Bu yatırımların el değiştirmesi daha iyi işlemesini sağlıyorsa, bundan şikayetçi olunmasın" dedi.

Demirel telekulağı ayıpladı
Demirel, Samsun Valiliği'ni ziyareti sırasında da CHP Genel Sekreteri Önder Sav'ın dinlenmesiyle ilgili soruları yanıtlayarak bu tür şeylerin toplumu rahatsız ettiğini söyledi. Telekulağın kişisel haklara müdahale olduğunu ifade eden Süleyman Demirel, şu sözleri kaydetti: "Toplumsal hayatta tasvip edilecek bir şey değil. Yani, kim neyi niçin dinler? Onu da bilemem. Bu çeşit şeyler toplumu rahatsız etmektedir. Bu mahrumiyete müdahaledir."

yazici   mail