www.soL.org.tr
İzmir Princess Otel'de işçi kıyımı
29 Mayıs 2008, Perşembe

Oleyis Ege Bölge Temsilcisi Güler, İzmir Princess Otel'de, sendika temsilcisi olarak atanan çalışanlardan dokuzunun iş akdinin feshedildiğini bildirdi.

resim

HABER MERKEZİ Türkiye Otel Lokanta ve Eğlence Yerleri İşçileri Sendikası (OLEYİS) Ege Bölge Temsilcisi Hüseyin Güler, İzmir Princess Otel'de sendika temsilcisi olarak atadıkları 11 çalışandan dokuzunun iş akdinin feshedildiğini açıkladı. Güler düzenlediği basın toplantısında, İzmir Princess Otel'de 2004 yılında başlattıkları örgütlenme çalışmasının işveren tarafından öğrenilmesinin ardından, otel yöneticilerinden üyelerine karşı baskı uygulanmaya başlandığını vurguladı.

İşçiler zorla istifa ettiriliyor
Güler, yargı kararıyla kesinleşen yetkilerine dayanarak belirlenen temsilcilerin tamamının "Ya istifa edersiniz ya da işten atılırsınız" diye tehdit edildiğini belirtirken, 2006 yılının Nisan ayından bu yana İzmir Princess Otel'de bir sendika temsilcisi belirleme ve belirlenen temsilcilerin de işten atılma rezaletinin devam ettiğini duyurdu.

Şimdiye kadar belirlenen 11 temsilciden dokuzunun iş akdinin feshedildiğini ifade eden Güler, "İki temsilci arkadaşımız da baskılar karşısında ancak temsilcilikten istifa ederek işlerine devam edebilmektedir. İşten çıkarılan üyelerimiz için açtığımız işe iade davası sonrasında otel yönetimi mahkeme kararına uyarak işçileri yeniden işe almış, 11 gün çalıştırdığı bu işçileri çeşitli bahaneler ileri sürerek yeniden işten çıkarmıştır" diye konuştu.

Güler, ilgili kurumları uyarmayı bir görev saydıklarını belirterek açıklamasını sonlandırdı.

yazici   mail