www.soL.org.tr
AKP'nin avukatı AB...
30 Mayıs 2008, Cuma

Yargı ile karşı karşıya gelen AKP’ye en büyük destek AB’den geldi. Türkiye’nin dönüştürülmesinde AKP’yi alternatifsiz gören emperyalist merkezlerin desteğinin sürmesi bekleniyor.

soL Yargıtay'ın açtığı dava nedeniyle kapatılma tehlikesiyle karşı karşıya kalan AKP, emperyalist merkezlerden destek bekliyor. ABD'nin seçim sürecine girmesi nedeniyle Türkiye'nin iç siyasetine dair net açıklamalardan kaçındığı bir dönemde öne çıkan dış destek kaynağı Avrupa Birliği (AB) oldu.

AB'nin Türkiye'nin birliğe üyeliğine karşı net bir tavır almasına rağmen, "müzakere" sürecinin ve reformların devam etmesi konusunda ısrarcı olan AKP, yargı organları başta olmak üzere başını ağrıtan devlet kurumlarını etkisizleştirmek ve kontrolü altına almak için Türkiye burjuvazisi açısından "tartışılmaz" olan AB hedefinden yararlanmak istiyor.

AKP'nin "Biz bu reformları üyelik için değil, kendi iyiliğimiz için yapıyoruz zaten" söyleminin en son örneği Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından dün dile getirildi.

Avrupa Vakıflar Merkezi'nin (EFC) Swissotel'de düzenlenen 19'uncu Genel Kurul toplantısında konuşan Erdoğan, Türkiye'nin müzakere sürecinden bağımsız olarak reformlarını kararlılıkla yaptığını ve tam anlamıyla uygulanması için de sıkı şekilde takip ettiğini belirtti.

"Reformlar devam edecek"
Erdoğan, reformları yapmaya devam ettiklerini ve edeceklerini, hedeflerinin Türkiye'nin yaşam standartlarını, demokrasideki kalitesini, refahını, kalkınmasını ve ilerlemesini belli bir seviyeye taşımak olduğunu söyledi.

Bunu gerçekleştirmek için şu ya da bu kriterden bağımsız olarak yollarına devam edeceklerini vurgulayan Erdoğan, hükümet olarak Türkiye'nin "özgürlükler ülkesi" olabilmesi, demokrasinin standartlarını en ileri seviyeye taşımış bir ülke olabilmesi için 5,5 yıllık sürede birçok tarihi reformu gerçekleştirdiklerini, en son da düşünce ve ifade özgürlüğünün önündeki engelleri kaldırmak amacıyla gerekli düzenlemeleri yaptıklarını kaydetti.

Erdoğan, bunun yanı sıra Vakıflar Yasası, Dernekler Yasası, Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasası ile Terörle Mücadele Yasası'nı çıkardıklarını, devlet ve millet arasındaki tüm engelleri, tüm mayınlı arazileri, güvensizlik oluşturan tüm alanları, engelleri kaldırmak konusunda son derece kararlı olduklarını dile getirdi.

Konuşması boyunca üyelik konusunda "Türkiye'nin önüne zorluklar, engeller çıkaran" AB ülkelerine serzenişte bulunan Erdoğan, bir süredir soğumaya bırakılan AB gündeminin yeniden ısıtılacağının işaretini verdi.

Patronlara çağrı
Erdoğan'ın söz konusu konuşmayı, büyük holdinglerin kurduğu vakıfların oluşturduğu EFC Genel Kurulu'nda yapması da dikkat çekti.

Sabancı Holding Yönetim kurulu Başkanı Güler Sabancı ve Koç Holding Onursal Başkanı Rahmi Koç gibi geleneksel büyük sermayenin temsilcilerine hitap eden Erdoğan, böylece AB aracılığıyla devlet kurumlarını tasfiye etme projesine sermaye sınıfından da destek istemiş oldu.

Erdoğan'ın "demokratikleşme sürecine" destek vermeleri ve AB'deki sivil toplum örgütleri nezdinde bu yönde lobicilik yapmaları için çağrıda bulunduğu, TÜSEV bünyesindeki sivil toplum örgütleri arasında, Vehbi Koç Vakfı, Hacı Ömer Sabancı Vakfı, Aydın Doğan Vakfı ve TÜSİAD öne çıkıyor.

yazici   mail