www.soL.org.tr
Hizbullah Lübnan'da barıştan yana
30 Mayıs 2008, Cuma

Lübnan'da 18 aydır süren gerilimin sona ermesinden memnun olduğunu belirten Hizbullah, ülke içinde silahlı mücadele yerine siyasi mücadele yürüteceğini vurguladı. Partiden yapılan açıklamada, ABD ve İsrail yanlısı Başbakan Fuad Sinyora'nın göreve yeniden atanması eleştirildi.

resim

DIŞ HABERLER Hizbullah Genel Sekreter Yardımcısı Naim Kasım, Lübnan'da bir buçuk yıldır süren siyasi tıkanmaya son veren Doha Anlaşması'nın ülke için büyük bir başarı olduğunu söyledi. Ülkede yeni bir dönemin açıldığını vurgulayan Kasım, direnişin verdiği silahlı mücadeleyi ulusal diyalog yoluyla ele almaya hazır olduklarını belirtti.

Ülke içinde silahlı mücadeleye ihtiyaç duymadıklarını ve halkın desteğine dayandıklarını kaydeden Kasım, "eğer silahlı çatışma isteseydik bize büyük zarar veren hükümetin iktidara geçtiği gün bunu yapardık. Ancak biz siyasi mücadeleye ve demokratik haklara bağlı kalmaya karar verdik" diye konuştu.

Irak'ta Sünni-Şii çatışmasının yanılsamadan ibaret olduğunu belirten Hizbullah yetkilisi, sorunun direnişle ve direnişe karşı olanlar, yani ABD'nin bölgedeki çıkarları ve buna karşı çıkan kesim arasında olduğunu ifade etti. Kasım, direniş güçlerine saldıranların da direnişçilerin kendilerini savunma hakkı bulunduğunun farkında olduğunu söyledi. İsrail'in önümüzdeki dönemde Lübnan'a saldırma olasılığının zayıf olduğunu kaydeden Kasım, ancak her ihtimale hazır olduklarını da sözlerine ekledi.

"Yeni hükümete katılacağız"
Hizbullah'ın meclisteki siyasi bloğu Direniş Cephesi, dün yaptığı açıklamada Fuad Sinyora'nın başbakanlık görevini sürdürmesi kararı alan iktidarı sert dille eleştirdi. Batı yanlısı 14 Mart Koalisyonu'nu ülkede yeni bir dönem başlatma çabaları konusunda samimi olmamakla suçlayan Hizbullah, başbakanın yasal yollarla seçilmesi gerektiğini bildirdi. Açıklamada Hizbullah'ın ve tüm muhalefet gruplarının başbakan kim olursa olsun hükümete katılacakları vurgulandı.

Geçen Pazar günü Cumhurbaşkanı seçilen Mişel Süleyman, meclisteki Batı yanlısı çoğunluğun Fuad Sinyora'yı desteklemesinin ardından Sinyora'yı yeniden başbakanlığa atamıştı.

yazici   mail