www.soL.org.tr
Dünyadan kısa kısa...
30 Mayıs 2008, Cuma
resim

İran askeri gücünü arttırıyor
İran Savunma Bakanı, 30 yeni askeri projeyi gelecek yıl açıklayacaklarını bildirdi. Kabine toplantısında konuşan Bakan Mustafa Muhammed Nacar, elektronik savaş malzemeleriyle donanma ve kara kuvvetlerine ait olacak donanımın gelecek yıl içinde kamuoyuna duyurulacağını söyledi. Bu projelerin İran ordusu açısından gerekli olduğunu ifade eden Nacar, 70 yeni projenin de Şiraz kenti yakınlarındaki sergide tanıtıldığını kaydetti. Bu yeni projelerin, İran,'ın ABD'nin nükleer programıyla ilgili tehditlerine karşı son dönemde askeri alanda başlattığı kampanyanın bir parçası olduğu belirtiliyor.

Müşerref görevi bırakacak iddiası
Pakistan'da yayımlanan News gazetesinin haberinde, Devlet Başkanı Pervez Müşşeref'in görevden ayrılmaya hazırlandığı öne sürüldü. Haberde, Müşerref'in Genelkurmay Başkanı Asfak Kayani'yle önceki gün bir araya geldiği görüşmede görevden ayrılma kararı aldığını ve her an kararını açıklayabileceğini söylediği belirtildi. Devlet Başkanı sözcüsü ise haberleri yalanlayarak görüşmenin rutin bir toplantı olduğunu ifade etti.

Rusya'dan teknolojiye yatırım
Rusya Başbakanı Vladimir Putin, gelecek iki yılda bilimsel araştırmalara 25 milyar dolar harcayacaklarını belirtti. Putin, Rusya Bilimler Akademisi'nde yaptığı konuşmada, nano teknoloji, nükleer bioteknoloji ve uzay araştırmaları gibi gelecek vadeden çalışmalara büyük miktarda kaynak aktardıklarını söyledi. Akademiye sağlanan bütçenin de son bir yılda 2,6 milyar dolardan 1,9 milyar dolara yükseldiğini kaydeden Putin, sivil teknoloji alanındaki bütçenin de ek fonlarla 8,5 milyar dolara ulaşacağını sözlerine ekledi.

İsrail saldırıları sürüyor
İsrail'in dün Han Yunus'a düzenlediği saldırıda bir Filistinli hayatını kaybetti. İsrail ordusunun, dün sabah El Farta'ya tanklarla saldırdığı ve düzenlediği baskınlarda onlarca sivili tutukladığı bildirildi. Filistin Halk Kurtuluş Cephesi (FHKC) ise, dün İsrail'in Negev kentine düzenlenen füze saldırılarının sorumluluğunu üstlendi. FHKC, İsrail'e atılan iki ev yapımı füzenin İsrail'in Filistin halkına yönelik şiddetine yanıt olduğu vurguladı.

yazici   mail