www.soL.org.tr
Tega işçilerinin eylemine engelleme
31 Mayıs 2008, Cumartesi

17 Şubat'tan bu yana grevde olan Tega Mühendislik işçileri haklarını aramaya devam ediyor. Sincan Kaymakamlığı önündeki basın açıklaması polis tarafından engellenen işçiler, Lale Meydanı'nda gerçekleştirdikleri basın açıklamasında, patronun yasa dışı girişimlerine ilişkin Sincan Kaymakamlığı’na yaptıkları başvuruların dikkate alınmadığını duyurdular.

resim

HABER MERKEZİ DİSK'e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikasına üye grevdeki TEGA çalışanları, dün gerçekleştirdikleri eylem ile hakları için mücadele edeceklerini duyurdular.

Sincan Kaymakamlığı önünde basın açıklaması yapmak isteyen grup, polisin izin vermemesi üzerine çeşitli sloganlar atarak, Lale Meydanı'na doğru yürüyüşe geçti.

Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, burada yaptığı açıklamada, TEGA Mühendislik iş yerinde 7 Şubat’ta greve başladıklarını anımsatırken, bu süre içerisinde işverenin grevdeki 71 kişiyi işten çıkardığını, grevden önceki hak edilen ücretleri ödemediğini ve pek çok yasa dışı girişimde bulunduğunu savundu. Serdaroğlu, TEGA Mühendislikte greve çıkanların yerine yapılan işe alımların engellenmediğini anlatarak, Sincan Kaymakamlığı'nın başvurularına karşılık vermediğini de söyledi.

AKP hükümetinin sosyal güvenlik politikalarını da eleştiren Serdaroğlu, burada, “Biz, işimizi kaybetmekten, saldırılardan korkmuyoruz. Çocuklarımıza daha iyi bir gelecek bırakmak için gerektiğinde dayak yemeyi, gerektiğinde canımızı vermeyi göze alarak mücadelemize devam edeceğiz. Hakkımızı işverenin kursağından geçirmeyeceğiz'' diye konuştu.

Grevden önce 160 kişinin çalıştığı Tega Mühendislik’te, patron “ eğer sendika istiyorsanız ben sendika getiririm” sözü ile işyerine Türk Metal sendikasını getirmek istemiş, işçiler buna itiraz etmişlerdi. Grev sürecinde ise patronun greve giden birçok işçinin işine son verdiği ve çeşitli yasa dışı girişimlerde bulunduğu belirtiliyor.

yazici   mail