www.soL.org.tr
'Barış müzakerelerine hazırız'
12 Mart 2007, Pazartesi
resimDIŞ HABERLER İsrail Başbakanı Ehud Olmert ile Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas Kudüs'te bir araya geldi.

Olmert ile Abbas iki saate yakın görüşürken düzenli olarak bir araya gelme kararı aldılar. Görüşmede Mahmud Abbas'ın ileriki müzakerelere zemin olarak Suudi Arabistan'ın 2002'de ortaya attığı barış anlaşması taslağını önerdiği bildirildi. Abbas bunun yanında halihazırda Gazze Şeridi'nde devam eden ateşkesi Batı Şeria'ya da genişletmeyi önerdi.

Ehud Olmert ise kaçırılan İsrail askeri Gilad Şalit konusunu ve Filistinli militanların İsrail'e gerçekleştirdiği roket saldırılarını masaya koydu.

Olmert görüşme öncesi kabineye yaptığı konuşmada da, İsrail'in 2002 Suudi İnisiyatifi çerçevesinde barış müzakerelerini ele almaya hazır olduğunu açıklamıştı.

İşbirlikçinin diğer adı: Ilımlı
2002 Suudi inisiyatifi İsrail'in 1967 öncesi sınırlara çekilmesini ve bölgedeki "ılımlı" unsurların ön plana çıkmasını öngörüyordu.

Filistin'de ulusal birlik hükümeti kurulması çabalarının sürdüğü bir dönemde İsrail'in El Fetih ve lideri Abbas'la kurduğu yakınlığı kullanarak Hamas'ın alanını daraltmaya çalıştığı belirtiliyor. "Ilımlılığı" tartışma konusu olan Hamas'ın, Olmert-Abbas ikilisinin çabalarıyla İsrail taleplerini tam kabul etme noktasına getirilmek istendiği görülüyor. ABD ve İsrail'in ulusal birlik hükümetini tanımak için koyduğu şartları kabul etmeyen Hamas'ın hem ekonomik hem siyasi tehditlerle razı edilmesi düşünülüyor.

İsrail'in 2002 Suudi inisiyatifini gündeme alacağını açıklaması, "ılımlı" adı altında İsrail'le işbirliği yapmaya hazır olan unsurları ön plana çıkarma çabası olarak değerlendiriliyor.

yazici   mail