www.soL.org.tr
Baskılar artıyor Filistin direniyor
11 Aralık 2007, Salı

Annapolis'te el sıkışan İsrail ve Filistin yönetimleri, direniş gruplarına yönelik saldırıları yoğunlaştırıyor. İsrail, Gazze'ye büyük çaplı bir operasyon düzenlemeyi planlarken, ABD'nin desteğini kaybetmek istemeyen Filistin lideri Mahmut Abbas da direnişi tasfiye etmeye çalışıyor.

resim

DIŞ HABERLER ABD destekli Annapolis ‘barış' konferansının ardından, İsrail ve Filistin yönetimlerinin Filistin'deki silahlı direniş grupları üzerindeki baskısı giderek artıyor. Filistin haber ajansı Maan, ABD'nin de desteklediği "yol planını" uygulama telaşındaki Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın bu amaçla silahlı direniş gruplarını tasfiye etmeye çalıştığını, İsrail ordusunun ise Gazze'ye büyük çaplı bir askeri operasyon düzenlemeyi planladığını bildirdi.

Haberde, bir Filistin gazetesi tarafından düzenlenen "Annapolis'in ardından Direniş" başlıklı panele katılan siyasetçilerin, Filistin'de direnişi kırmak isteyen İsrail'in Gazze'ye girişinin kaçınılmaz olduğu yönündeki yorumlarına yer verildi.

İsrail'e yönelik silahlı eylemlere devam eden Filistin Halk Kurtuluş Cephesi (FHKC) liderlerinden Rabah Muhanna, "Filistin yönetiminin ‘yol haritası'na olan bağlılığı ve mali yardımları sürmesi yönündeki çabaları, direnişe karşı bir saldırıyla sonuçlanacak" şeklinde konuştu. Muhanna, Gazze Şeridi ve Batı Şeria'da İsrail'in Hamas, İslami Cihat ve FHKC'ye yönelik baskınlarının daha büyük bir saldırının habercisi olduğunu vurguladı.

Hamas sözcüsü Sami Ebu Zühri de, Annapolis konferansının ardından Gazze Şeridi ve Batı Şeria'da direniş gruplarına karşı operasyonların arttığını söyledi. Zühri, direnişin sacaşma kapasitesinin İsrail'i Gazze'ye yönelik kara harekâtı planlarını gözden geçirmeye zorladığını sözlerine ekledi.

Siyaset uzmanı ve yazar İmad el İfranci ise, İsrail'in "Filistinli direniş gruplarının yarattığı tehdidi" abartarak Gazze'yi işgal etmek için bahane yaratmaya çalıştığını söyledi. İsrail'in yakında Filistin direnişinin nükleer silahlara sahip olduğunu da söyleyebileceğini belirten İfrancani, gerçekte Filistin'deki grupların ordunun elindeki güce sahip olmadığını, buna karşın İsrail'in Gazze'ye yönelik kapsamlı bir operasyonun hiç de kolay olmadığını artık öğrendiğini söyledi.

Filistin Demokratik Kurtuluş Cephesi'nin silahlı kanadı Ulusal Direniş Tugayları ve El Fetih'in silahlı kanadı El Aksa Tugayları, dün İsrail'in Gazze Şeridi yakınlarındaki askeri üssüne füze saldırısı düzenledi. İslami Cihat'ın silahlı kanadı El Kudüs Tugayları da Gazze'nin güneyindeki Han Yunus kenti yakınlarında İsrail askerleriyle çatıştı.

yazici   mail