www.soL.org.tr
Küba Beşlisinin eşleri ABD şantajını kınıyor
20 Eylül 2007, Perşembe

Küba Beşlisinin eşleri Washington’u, eşlerine şantaj yapmak için kendilerini kullanmakla suçladı.

resimPRENSA LATINA ABD'de haksız yere hapsedilen beş Kübalı terör karşıtı savaşçıdan birinin eşi olan Olga Salanueva, Washington'u kendisini ve Adriana Perez'i, eşlerine şantaj yapmak için kullanmakla suçladı.

Ulusal televizyonda yayımlanan röportajında Salanueva, Miami'deki Küba karşıtı gruplar tarafından organize edilen terörist planlar hakkında adaya bilgi verdikleri için hapsedilmelerinden çok önce bu ülkenin beş Kübalıyı baskı altına almayı planladığını söyledi.

Bu sürede ne kendisi ne de Perez, Fernando Gonzalez, Ramon Labañino ve Antonio Guerrero ile birlikte aleyhlerine dava açılan eşleri Rene Gonzalez ve Gerardo Hernandez'le görüşebildi.

ABD hükümeti yakın zamanda tutuklu haklarını ihlal ederek tekrar iki kadının eşlerini ziyaret etmek için talep ettikleri vizeyi vermedi.

Salanueva, ABD topraklarında bulunduğu sırada casusluk eylemleriyle bağlantı kurabileceği şuçlamasının nasıl mümkün olabileceğini sorguladı.

Salanueva, Adriana'nın hiç ABD'de yaşamadığını ve ona karşı yapılan bu suçlamaların saçma olduğunu söyledi.

Avukat Roberto Gonzalez beş Kübalının, ceza indirimi karşılığında suçlu olduklarını kabul etmeyi ve Küba hükümetini herhangi bir casusluk olayına dahil etmeyi reddetmelerinin kahramanca bir hareket olduğunu açıkladı.
yazici   mail