www.soL.org.tr
Küba insan hakları sözleşmelerini imzalıyor
11 Aralık 2007, Salı

Emperyalistlerin insan hakları üzerinden yaptıkları saldırılara onların silahlarıyla yanıt veren Küba, BM Uluslararası Ekonomik,Sosyal ve Kültürel Haklar Sözleşmesi ile Uluslararası Sivil ve Siyasi Haklar Sözleşmesi'ni imzalamaya hazırlanıyor.

resim

Havana, 11 Aralık (Prensa Latina) Küba Dışişleri Bakanı Felipe Perez Roque, dün ülkesinin yakın zamanda Uluslararası Ekonomik, Sosyal ve Kültürel Haklar Sözleşmesi ile Uluslararası Sivil ve Siyasi Haklar Sözleşmesi'ni imzalayacağını açıkladı.

Perez Roque, Küba tarafından alınan bu siyasi kararı, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'nun Uluslararası İnsan Hakları Günü'nü ilanının 59'uncu yılında açıkladıklarını belirtti.

Küba Dışişleri Bakanlığı'nda düzenlenen basın açıklamasında konuşan Perez Roque, insan hakları alanında en önemli uluslararası araçlar olan her iki sözleşmedeki hakların, Ocak 1959'dan beri Küba Devrimi ve Küba'daki yargı sistemi tarafından korunduğunu vurguladı

Dışişleri Bakanı, 2008'in ilk üç ayında hayata geçirilecek bu kararın Küba'nın egemenliğine ve halkının kendi kaderini tayin hakkına saygı çerçevesinde BM ile her zaman yakın işbirliği içinde olacağını gösterdiğini söyledi.

Kübalı bakan, ABD'nin insan haklarıyla ilgili manipülasyonu ve Küba'ya yönelik ablukasını ve saldırganlığını bu konu üzerinden meşru kılma çabaları devam ettiği sürece, BM ile yeni anlaşma yapmayı düşünmediklerini söyledi.

Perez Roque, buna karşın Küba'nın da uluslararası toplumun üçte ikiyi aşan oyuyla kurucu üyesi olduğu yeni İnsan Hakları Konseyi'nin kurulmasıyla bu durumun değiştiğini kaydetti.

yazici   mail