www.soL.org.tr
Milletvekilleri Van’ı korumaya aldı
23 Aralık 2007, Pazar

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ve diğer Van milletvekilleri, borçlar ve hacizlerle gündeme gelen Van Belediyesi'ne bayram ziyaretinde bulundu. Ziyaret sonrası yerel televizyona çıkan vekiller ve Burhan Yenigün, sermayedarlara göz kırptı.

resim

soL (Van) AB fonlarıyla eş dost müteahhitleri zengin eden AKP’li Van Belediyesi'ne milletvekillerinden bayramda destek geldi. Belediye son günlerde haciz skandalını örtmek için reklam panoları aracılığı ile kentte ne kadar iyi çalıştığını göstermeye çalışıyordu.

Van’ın yerel Merkür TV kanalında söyleşiye çıkan Van Belediye Başkanı Burhan Yenigün, Milli Eğitim Bakanı ve Van milletvekili Hüseyin Çelik ile diğer Van milletvekilleri “bayram vesilesiyle” Van hakkında söyleşi yaptı. Bayram kutlamasından daha çok belediye hakkındaki iddiaları cevaplama toplantısı gibi gözüken söyleşide ilginç noktalar öne çıktı.

Bakan Çelik, Van Belediyesi hakkında ortaya atılan iddialara atfen Belediye Başkanı Burhan Yenigün’ün arkasında olduklarını ve yaptıkları her işin destekçisi olduklarını ifade etti. Van halkı tarafından bilinen borçlar konusunda ise bunların iddiadan ibaret olduğunu ve seçim arifesinde bilinçli çıkarılan söylentiler olduğunu söyledi.

Belediye Başkanı Burhan Yenigün ise kimsenin anlamayacağı açık olan birtakım alış-satış rakamlarının üzerinde durmakla yetinirken, milletvekilleri 2008 için gündemde olan yağma projeleri için sermayeye göz kırptı. İran ile transit yol, çevre yolu ihalesi ve “terörle mücadele”nin bir gereksinimi olarak öne sürülen bölge adliye sarayı, pazarlanan projelerden sadece birkaçıydı.

Van’ın gündemini meşgul eden borç meselesinde ise en ilginç saptamayı AKP Van İl Başkanı yaptı. Borç miktarının yapılan işle orantılı olduğunu iddia ederek şu anda “27 trilyon borcumuz var. Keşke daha fazla borcumuz olsa da daha fazla hizmet edebilsek” diye konuştu.

Bakan Çelik de “eğer belediyemiz hakkında iddialar ortaya atıyorlarsa gelsinler belediye başkanı adayı olarak karşımıza çıksınlar” dedi.

yazici   mail