www.soL.org.tr
Adana'da genel sağlık sigortasına karşı miting
5 Şubat 2008, Salı

Adana'da "Herkese sağlık, Güvenli gelecek Platformu" tarafından ortaklaşa düzenlenen mitingde Genel Sağlık Sigortası protesto edildi. Mitinge destek veren TKP ve Yurtsever Cephe, 2 Mart'ta İstanbul'da yapılacak olan "AKP'yi istemiyoruz" mitingine de çağrı yaptı.

resim

soL (Adana) Adana’da “Herkese sağlık, Güvenli gelecek Platformu” Genel Sağlık Sigortasını(GSS) protesto etti. Adana Uğur Mumcu Meydanı’nda gerçekleşen mitinge KESK’e bağlı Eğitim-Sen ve SES, Türkiye Tabipler Birliği (TTB), EMEP, Petrol-iş,Tek Gıda İş, Dev Sağlık İş, CHP, ÖDP, HÖC, Halkevleri, SHP, SDP gibi siyasi parti ve meslek kuruluşları katıldı. TKP ve Yurtsever Cephe Adana’ nın da destek verdiği mitingte AKP karşıtı sloganlar öne çıktı.

Çevre illerden, özellikle Antakya'dan gelmeye çalışan grupların otobüslerinin polis tarafından durdurulup bağlanmasıyla katılımın engellenmeye çalışıldığı görüldü.

Mimar Sinan Açıkhava Tiyatrosu'ndan yola çıkan yürüyüş kolunun, GSS ve AKP karşıtı slogan ve pankartlarla Uğur Mumcu Meydanı’na varmasından sonra meydanda kurulan kürsüden ilk olarak miting tertip komitesi tarafından hazırlanan metin okundu. Daha sonra KESK Başkanı İsmail Hakkı Tombul ve TTB Genel Sekreteri birer konuşma yaptı. Mitingde AKP’nin TBMM‘den geçirmek istediği GSS eleştirildi ve AKP’nin ülkeyi içine sürüklemeye başladığı ve türban uygulamasıyla devam ettiği uygulamalar eleştirildi.

AKP’nin ülkeyi her konuda olduğu gibi sağlık alanında da sermayeye peşkeş çektiği ve uygulanmaya çalışılan yasa ile sağlığın bir hak olmaktan çıkartılıp satın alınan bir hizmete dönüştürüldüğü vurgulandı. Mitingde ülkemizde son günlerde meydana gelen ölümcül işkazalarına da değinilirken, AKP’ nin emekçi haklarının gaspını türban tartışmalarıyla örtmeye çalıştığı ve toplumu bu yolla daha da pasifize etmeye çalıştığı bir daha vurgulandı.

AKP’nin türbanı sömürüyü örtüyor
Mitinge "AKP’yi istemiyoruz" pankartıyla katılan Yurtsever Cephe ise dövizleri ve sloganları ile dikkat çekti. "Türban neyi örtüyor?" şeklinde hazırlanan dövizlerde "Türban işsizliği örtüyor", "Türban Amerikancılığı örtüyor", "Türban zamları örtüyor" ifadeleri mitinge katılanlar ve dışardan destek verenler tarafından ilgi gördü.

Mitingde ayrıca "AKP’yi istemiyoruz", "Bu ülke bu halk çarşafa sığmaz", "AKP türbanı al başına çal", "AKP’yi durdur memlekete sahip çık" sloganları atıldı. Mitingin sonunda AKP’yi İstemiyoruz Adana Platform Girişiminin mesajı okundu. Mesajda AKP’ye karşı verilecek mücadelenin yükseltilmesi ve bu amaçla her kentte kurulacak olan "AKP’yi İstemiyoruz Platformlarına" katılım çağrısı yapıldı. 2 Mart’ta İstanbul Kadıköy’de yapılacak olan AKP’yi İstemiyoruz mitinginin duyurusu ve katılım çağrısı kürsüden de duyurulurken, miting sonunda Yurtsever Cephe kortej oluşturup yürüyerek mitingden ayrıldı.

yazici   mail