www.soL.org.tr
ABD'den Suriye'de inceleme talebi
30 Mayıs 2008, Cuma

ABD hükümeti, Birleşmiş Milletler'e Suriye'deki olası nükleer tesislerin araştırılması için baskı yapıyor. Suriye üzerine yürütülen istihbarat faaliyetleri de yoğunlaştırıldı.

DIŞ HABERLER ABD'nin Birleşmiş Milletler'e, Suriye'de olası gizli nükleer tesislerin araştırılması için baskı yaptığı iddia edildi. Washington Post gazetesinde yer alan haberde ABD'li yetkililerin Suriye'de en az üç bölgeyi tespit ettiği ve incelenmesi için Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'na (UAEK) ilettiği belirtildi.

Haberde, ABD'li yetkililerin söz konusu bölgelerin, geçen yıl Eylül ayında İsrail Hava Kuvvetleri tarafından bombalanan El Kibar nükleer reaktörünün yardımcı tesisleri olduğunu sandığı ifade edildi. Suriye, bombalanan tesisin kullanılmayan bir askeri üs olduğunu iddia ediyor. İsrail ise El Kibar'ın, tamamlanmak üzere olan bir nükleer reaktör olduğunu savunuyor.

ABD ve Avrupa Birliği (AB) bir süredir Suriye'de nükleer faaliyetleri tespit etme yönünde çalışmalar yürütüyor. Washington Post, ABD istihbarat yetkililerinden alınan bilgiye dayanarak El Kibar'da uranyum kullanıldığına ilişkin bir bulgu olmadığına dikkat çekti. CIA Müdürü Michael Hayden, İsrail'in bombardımanın ardından Suriye'deki nükleer faaliyetlere dönük istihbarat çalışmalarının arttırıldığını söyledi. Hayden, "El Kibar, Suriye'nin nükleer çalışmalarına ilişkin bilgilerimizi boşa çıkardığı düşünülmemeli. El Kibar'da neler olup bittiği konusunda kesin bilgilerimiz var" şeklinde konuştu.

yazici   mail