www.soL.org.tr
Lastik işçileri bugün greve çıkıyor
31 Mayıs 2008, Cumartesi

İzmit ve Adapazarı'ndaki Goodyear, Brissa ve Pirelli lastik fabrikalarında çalışan yaklaşık 4 bin işçinin bugün greve çıkması beklenirken, Lastik-İş Sendikası Genel Başkanı Karacan, "Kazanılmış haklarımıza saldırılar var, bunlardan taviz vermemiz beklenemez" diye konuştu.

resim

HABER MERKEZİ İzmit ve Adapazarı'ndaki Goodyear, Brisa ve Pirelli lastik fabrikalarında çalışan yaklaşık 4 bin işçi bugün greve çıkmaya hazırlanıyor.

Sendika ile işverenler arasında yapılan görüşmelerden sonuç alınamaması üzerine atanan arabulucunun da çabaları sonuç vermeyince Lastik-İş Sendikası 8 Mayıs’ta aldığı grev kararını iş yerlerine asarak, 31 Mayıs’ta greve çıkacağını açıklamıştı.

Üçü İzmit'te, biri Adapazarı'nda kurulu bulunan ve Goodyear, Brisa ve Pirelli lastik fabrikalarında yaklaşık 4 bin çalışanı ilgilendiren toplu iş sözleşmesi görüşmeleri, Lastik-İş Sendikası tarafından toplu sözleşme teklifinin 28 Aralık 2007'de iş yerlerine verilmesiyle 9 Ocak 2008'de başlamıştı.

Patronlar eşit işe eşit ücreti kabul etmiyor
Lastik-İş Sendikası Genel Başkanı Abdullah Karacan, dün yaptığı açıklamada, dört fabrikada çalışan yaklaşık 4 bin sendika üyesi işçiyi ilgilendiren toplu iş sözleşme görüşmelerinin bugün Sakarya Otel'de devam edeceğini söylerken, görüşmelerde işverenlerin, yeni işe girecek işçilerin düşük ücretle işe başlaması konusunda ısrarcı olduğunu ifade etti. Karacan, ''Biz, 'eşit işe eşit ücret' diyoruz. Bu noktada sıkıntı var'' dedi.

Karacan patronların, yeni işçiye 'düşük ücretle işe başlasın' dediklerini belirterek, özel sağlık sigortası konusunda ısrarcı olduklarını, kazanılmış haklara saldırılar olduğunu vurguladı. Karacan haklarından taviz vermeyeceklerini ifade ederek, “Temennim toplu sözleşmenin uzlaşma ile sonuçlanması, ancak biz her ihtimale karşı grev hazırlıklarımızı tamamladık, grev önlüklerini üyelerimize gönderdik'' dedi.

Türk Telekom grevi örnek olacak
Abdullah Karacan, 20 yıl içinde lastik sektöründe alınan grev kararlarının Bakanlar Kurulu'nca, "Milli Güvenlik" gerekçesiyle 5 kez ertelendiğine de dikkat çekti. Karacan, erteleme kararlarının 3'ünün kendi genel başkanlığı döneminde olduğunu bildirirken, “Türk Telekom grevi bildiğiniz gibi ertelenmedi. Bu grevin ertelenmediği bir dönemde lastik sektöründeki grevin ertelenmesi çok saçma olur. Bu bizim anayasal hakkımız. Sözleşmenin masada bitmesi için de aylardır çalışıyoruz” diye konuştu.

yazici   mail