www.soL.org.tr
Cemil Çiçek teslim almayı bekliyor
12 Mart 2007, Pazartesi

F tipi cezaevlerine yönelik uygulamalar, 301. madde ve Abdullah Öcalan’a yönelik iddialar ile gündemde olan Adalet Bakanı Cemil Çiçek bir TV kanalına verdiği demeçte ABD’den PKK’den bazı kişilerin Türkiye’ye teslimi konusunda destek beklediklerini açıkladı.

resimHABER MERKEZİ F tipi cezaevlerine yönelik uygulamalar, 301. madde ve Abdullah Öcalan'a yönelik iddialarla gündemde olan Adalet Bakanı Cemil Çiçek bir TV kanalına verdiği demeçte Kuzey Irak'a yönelik açıklamalarda bulundu. Adalet Bakanı Cemil Çiçek'in açıklamalarında özellikle PKK'nin önde gelen isimlerinin teslim edilmesi konusunda ABD ve Irak Hükümeti ile bir dizi görüşmenin yapıldığını belirtmesi dikkat çekiyor.

Adalet Bakanı Cemil Çiçek, ABD'nin, Kuzey Irak'ta yapabileceği çok şey olduğunu belirterek, ''En azından terör örgütü mensuplarının önde gelen isimlerini bize teslim edebilirdi. Bunu bekliyoruz'' dedi. Çiçek bu açıklamayı Kuzey Irak'ta PKK'nin yapılanmasıyla ilgili ABD ile atılması planlanan ortak adımların sorulması üzerine yaparken, Türkiye'nin bugüne kadar kendi imkanlarıyla bu başlığa müdahil olduğunu, Türkiye'nin uluslararası camiadan yeterli desteği hiç bir zaman görmediğini söyledi. Çiçek'in açıklamalarında özellikle belli kişilerin Türkiye'ye teslimi konusunda ABD ve Irak hükümeti ile işbirliği talebinde bulunulduğu ve gerekenin yapılmasının beklendiğinin altı çizildi.

Türkiye'nin uluslararası platformda bu konuda destek görmediğini ileri süren Çiçek, ABD'den PKK'nın önde gelen isimlerinin teslim edilmesinin istendiğini, Irak hükümetinin ise elinde Türkiye'nin teslim edilmesini istediği bir sürü kişi olduğunu ve koalisyon güçlerinden bu kişilerin teslim edilmesini beklediklerini belirtti.

Cumhurbaşkanlığı seçimleri
Cumhurbaşkanlığı seçimleri hakkında da soruları yanıtlayan Çiçek, seçimlere yönelik tartışmaların bir yıl öncesinde başlatılmasıyla AKP'nin yıpratılmaya çalışıldığının altını çizdi. Anayasanın gereklerine uygun olarak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yapılacağını belirten Çiçek, AKP'nin adayını bilmediğini belirtti.

301. Madde
Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 301. maddesindeki değişiklik tekliflerini de değerlendiren Çiçek, bu konuda yapılması gerekenin, eskiden Adalet Bakanı'nın elindeki soruşturma açması yetkisinin, Bakana veya Kurul'a verilmesi olduğunu söyledi.

yazici   mail