www.soL.org.tr
Direniş cephesinden haberler
12 Mart 2007, Pazartesi
resimsoL ABD işgalinin dördüncü yılına yaklaştığı Irak'ta, direnişe mensup güçlerin kararlı mücadelesi sürüyor. İşgalcilere ve işbirlikçilerine yönelik olarak önceki gün birçok saldırı düzenleyen direniş, Irak'ı işgalci ve işbirlikçilere teslim etmemekte kararlı olduğunu gösteriyor. Günün öne çıkan gelişmeleri şöyle:

Hadisa: Direnişin güçlü olduğu kentin Haklaniye bölgesinde, işbirlikçi polisi hedef alan bir saldırıda iki polis öldürüldü, üç polis de yaralandı.

Ramadi: Direnişin kalelerinden birisi olarak bilinen kentte, direniş tarafından düzenlenen roketli bir saldırıda El Varar Amerikan üssü hedef alındı. Toplam 11 roketin isabet ettiği üste geniş çaplı yangın çıktı. Saldırıda Amerikan askerlerinin de yaralanmış olabileceği belirtiliyor.

Felluce: Direnişin önde gelen kentlerinden Felluce'de, es Simak semtinde bulunan ABD karargahı direniş tarafından vuruldu. Altı havan mermisi binaya isabet ederken, binanın büyük ölçüde yandığı belirtildi.

Felluce sanayi bölgesinde gerçekleştirilen bir diğer saldırıda, kukla Ulusal Muhafızlara mensup dört asker öldürüldü.

Ana: Bağdat'ın 300 kilometre kuzey batısında yer alan kentte, ABD deniz piyadeleri tarafından şehre düzenlenmeye çalışılan baskın, direnişçilerin kararlı mücadelesi ile püskürtüldü. İşgalcilerin, "Arap Direnişi" adlı örgütün militanlarını aramak için şehre girmeye çalıştıkları aktarıldı.

Kentin er Reyhana bölgesinde gerçekleştirilen bir diğer havan topu saldırısında ise, ABD ve kukla Irak orduları tarafından ortak karargah olarak kullanılan bir bina hedef alındı.

Bağdat: Direniş tarafından bomba yüklü bir araçla düzenlenen bir saldırıda, yarı-resmi paramiliter örgüt Bedir Tugayları'na mensup 15 işbirlikçi milis öldürüldü, 14 tanesi de yaralandı.

Öte yandan, Mukteda el Sadr'a bağlı Mehdi Ordusu militanlarının, kentte devam eden ABD operasyonlarına kimi bölgelerde destek verdiği ve direnişçilerle çatıştığı haberleri geliyor.

Samarra: Selahaddin eyaletinin önemli kentlerinden Samarra'da içişleri bakanlığına bağlı kukla "Şok Birlikleri" karargahını hedef alan saldırıda, dört işbirlikçi polis öldürüldü, iki polis de yaralandı.

ABD karargahı olarak kullanılan El Buheyra otelini hedef alan diğer bir saldırıda, bina büyük ölçüde kullanılamaz hale geldi.

Balad: Kentin ana caddelerinden birinde, ABD devriyesinin geçişi esnasında uzaktan patlatılan bir direniş bombası, devriye aracının içinde bulunan dört ABD askerini yaraladı.

Yatrib: Kentte direnişin sabit hedefi haline gelmiş bulunan El Bekir ABD Hava Üssü, önceki gün direnişin S5K roketleriyle düzenlediği yeni bir saldırıya maruz kaldı. ABD ordusunun "Kamp Anakonda" olarak adlandırdığı üsse, çok sayıda roketin tam isabet ettiği aktarıldı.

Musul: Kentin ana caddelerinden biri olan Bağdat Caddesi'nde uzaktan patlatılan bir direniş bombası, ABD ordusuna ait Bradley tipi zırhlı aracı havaya uçurdu. Araçta bulunan Amerikan askerlerinin öldükleri tahmin ediliyor.

yazici   mail