www.soL.org.tr
Dicle işçisi greve başladı
21 Haziran 2007, Perşembe

Önceki gün sendikalı oldukları için kendilerine yapılan baskıları protesto eden Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi işçileri, eylemlerinin yanıtsız bırakılması ve baskıların sürmesinin ardından bugün süresiz greve başladı.

resim

HABER MERKEZİ Diyarbakır Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde taşerona bağlı olarak çalışan Dev Sağlık-İş üyesi sağlık işçileri, hastane yönetiminin haklarını kullanmalarını ve örgütlülüklerini engelleme çabaları sonucunda süresiz greve başladılar. Üniversite rektörlüğü ise işçilerin talepleri karşısında hiçbir somut adım atmazken, taşeron şirket bu durumdan güç alıyor. İşçiler, hastanede çalışan 970 işçiden 730'unun sendikalı olduğunu, taşeronun baskıları ve işten çıkarma tehditleri nedeniyle 30 arkadaşlarının sendikadan istifa etmek zorunda kaldığını bildirmişlerdi.

Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde çalışan Dev Sağlık-İş üyesi işçiler bağlı oldukları taşeron şirketin baskıları ve hukuk tanımaz tutumları karşısında başlattıkları eylemlerini dün grev aşamasına taşıdılar. Kararlı bir tavır sergileyen işçilerin talepleri arasında, işten atılan arkadaşlarının işe iadesi, sendikadan istifa etmelerine yönelik baskılara son verilmesi, fazla mesai ücretlerinin ödenmesi ve çalışma koşullarına ilişkin talepler bulunuyor. Söz konusu taleplerle ilgili imza kampanyasıyla başlayan eylemlilik süreci, servislere binmeme ve kampus çıkışına ve rektörlüğe kadar düzenlenen yürüyüşler, yemekhane boykotuyla devam etmişti.

Taşeron işçisine destek geldi
Dün ise sabah saatlerinde hastane bahçesinde toplanmaya başlayan işçiler her türlü baskı ve tehdide karşın üyesi oldukları sendikanın yöneticileriyle birlikte greve başladılar. Hasta ve hasta yakınlarına bildiriler dağıtarak sorunlarını ve taleplerini dile getiren işçiler, eylemlerini sadece kendi çalışma koşullarının düzeltilmesi için değil, sağlık hizmetinin de iyileştirilmesi için yaptıklarını anlattılar. Öte yandan greve başlayan işçilere DTP, EMEP, TKP ve CHP'nin yanı sıra, KESK Bölge Şubeler Platformu ile SES Diyarbakır Şubesi'nden de destek geldi.

Önceki gün yapılan basın açıklamasında Dev Sağlık-İş Diyarbakır Şube Temsilcisi Recep Kaya yaşadıkları sorunları şöyle anlatmıştı: "İşçilerin, iş yeri hekiminden sevk alınmasına rağmen 'sendikadan istifa etmezsen sevk yok' denilerek tedavileri engellendi, işten atılma tehdidiyle, sosyal güvencesiz bırakılma korkusuyla baş başa bırakıldılar. Çalışma süresi içinde sürekli tacizlerle üyelerimizin huzurları kaçırıldı. Bizim meselemiz ücret meselesi değildir. Yasalara uygun çalışma koşulları ve insanca muamele görmektir."

Ankara'daki taşeron mağdurları Sağlık Bakanlığı'na yürüyecek
Bununla birlikte Dicle Tıp işçisiyle, Ankara Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde temizlik işi yapan ve yine Dev Sağlık-İş üyesi oldukları için ihaleyi alan yeni şirket tarafından işten çıkartılan ve 1 haftadır hastane önünde oturma eylemi yapan işçilerin yaşadıkları sorunlar arasındaki benzerlik dikkat çekti. Söz konusu iki örnek taşeron şirketlerin sendika düşmanlığını kanıtlarken, Ankara'daki hastane yönetimi de olanlar karşısında kayıtsızlığını koruyor. Ankara'daki taşeron işçileri ise seslerini duyurabilmek için KESK Ankara Şubeler Platformunun çağrısı üzerine bugün saat 12:15'de Ankara Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi Numune Hastanesi D Blok önünde toplanarak Sağlık Bakanlığı'na yürüyecekler.

Foto: sendika.org

yazici   mail