www.soL.org.tr
Eğitim Sen’den bakan Çelik’e protesto
20 Eylül 2007, Perşembe

Eğitim-Sen Danıştay kararına karşın iptali uygulanmayan yönetici atamalarına ilişkin yönetmelikle ilgili dilekçe eylem yapmaya hazırlanırken, öğretmen açıklarına ve kayıt parasına ilişkin yaptığı açıklamayla Çelik’i protesto etti.

resim

HABER MERKEZİ Eğitim-Sen, Danıştay kararına karşın iptali uygulanmayan “Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Atama Yönetmeliği”ne karşı çeşitli eylemler yapmaya hazırlanıyor. Buna göre ilk olarak konuyla ilgili dilekçeler öncelikle mağdur olanlar olmak üzere tüm Eğitim-Sen’liler tarafından görevli oldukları kurumlar aracılığıyla ilgili yerlere gönderilecek. Yönetmelik AKP’nin bir diğer kadrolaşma girişimi olarak değerlendiriliyor.

İptal kararı üstüne iptal kararı…
Danıştay 2’nci Dairesi Eğitim-Sen açmış olduğu dava sonucunda söz konusu yönetmeliğin iptali karar vermişti. Karara göre yönetmelik hükümlerine göre yapılmış olan tüm atamaların geri alınması gerekiyordu. Ancak, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ve valilikler yetkileri içinde yaptıkları bu atamaların hiç birini geri almadılar. Danıştay, Eğitim-Sen’in bununla ilgili açtığı davada da, yürütmeyi durdurma kararı almış, böylece söz konusu atamaların hukuksal dayanağının kalmadığı ve işlemlerin geri alınması gerektiği bir kez daha karara bağlanmıştı. Karar bakanlığa 11 Eylül 2007’de gönderildi.

Atamalar geri alınsın
Dilekçede, “Uyulması zorunlu Danıştay kararını hiç kimse değiştiremeyeceği gibi uygulamasını da geciktiremez. Aksine davranış suçtur. Yeni hukuki sorunlar çıkmaması için yürütmesi durdurulmuş yönetmelik hükümleri uyarınca 13 Nisan -11 Mayıs 2007 tarihleri arasında Bakanlığınızca yapılan tüm eğitim yöneticisi atamalarını Danıştay kararı doğrultusunda geri almanızı, valiliklere de kendi yaptıkları atamaları geri almaları için genelge göndermenizi bu geri almada hukuki menfaati olan eğitim yöneticisi adayı bir öğretmen olarak istiyorum” denildi.

İlgili dilekçeler, İl Milli Eğitim Müdürlüklerine ve MEB Personel Genel Müdürlüğü’ne gönderilmek üzere çalışılan İlköğretim Okulu ve Lisesi Müdürlüklerine teslim edilecek.

Çelik’e protesto
Eğitim Sen adı geçen yönetmelikle ilgili protesto eylemlerine hazırlanırken, Genel Sekreter Emirali Şimşek yaptığı açıklamada, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'in bir genelge yayınlayarak, velilerden kayıt parası alınmayacağını belirtmesine rağmen, kendisinin velilerden kayıt parası alındığından haberdar olduğunu bildiğini ve buna göz yumduğunu söyledi.

‘Bakan, Bakanlığın verilerinden habersiz’
Şimşek, ayrıca MEB’in açıkladığı işsiz öğretmen rakamıyla sendikaların verdiği rakam araındaki farka işaret ederek, kendilerinin bu rakamı MEB’in kendi kitapçığından ve OECD'ye verdiği raporlardan edindiklerini vurgularken, “Sayın Bakan kendi bakanlığının verilerinden habersiz” dedi.
Seçimden önce 30 bin öğretmenin atamasının yapılacağının açıklanmasına rağmen hükümetin bu atamaların sadece bir kısmını iki ay sonra yapmasını marifet gibi sunduğunu belirten Şimşek, hükümetin işsiz öğretmen sorununu, yılda 50 bin öğretmen alarak, üç-dört yıl içinde tamamen çözebileceğini vurguladı. Öğretmenlerin sözleşmeli olarak çalıştırılmasının doğru olmadığını belirten Şimşek, “İdari baskı ve işsiz kalma korkusuyla boğuşan öğretmen sınıfta öğrencisiyle olması gereken diyaloğu kuramaz” dedi. Bilindiği MEB son olarak, Ağustos ayında 10 bini sözleşmeli olmak üzere 20 bin öğretmen ataması yapmıştı.

yazici   mail