www.soL.org.tr
Nepalli Maocular taleplerinde ısrarlı
20 Eylül 2007, Perşembe

Nepal’de geçici hükümetten çekildiklerini açıklayan Maocu gerillalarla hükümet ortakları arasında düzenlenen acil toplantıda, Başbakan Girija Prasad Koirala Maocuları hükümete dönmeye ikna edemedi.

resimDIŞ HABERLER Nepal'de, hükümet temsilcilerinin, dün geçici hükümetten çekildiklerini açıklayan Nepal Komünist Partisi (Maocu) liderleriyle uzlaşmak için düzenlediği acil toplantının sonuç vermediği öğrenildi. Eski gerilla liderlerinin hükümetten çekilmesinin ardından Başbakan Girija Prasad Koirala, geçici hükümet temsilcilerine ve eski gerilla liderlerine acil toplantı çağrısı yapmıştı.

Dün gece geç saatlerde gerçekleşen ve iktidardaki koalisyonun sekiz ortağının temsilcilerinin katıldığı toplantıdan herhangi bir sonuç alınamadı. Taraflar, görüşmeleri sürdürme konusunda görüş birliğine varsa da, bir sonraki görüşme için herhangi bir tarih belirtilmedi.

Toplantıya, hükümet temsilcileri ile iki üst düzey Maocu lider Dev Gurung ve Krişna Bahadur Mahara'nın katıldığı belirtildi. Maocular, önceki gün ülkede monarşinin kaldırılması yolunda yavaş davranıldığı gerekçesiyle hükümetten çekildiklerini açıklamış, en kısa zamanda cumhuriyet ilan edilmemesi durumunda 22 Kasım’da yapılacak seçimi engellemeye karar verdiklerini duyurmuşlardı. Büyük çaplı gösteriler düzenleyeceklerini belirten Maocular, genel grev çağrısı da yaptılar.

Bugün açıklama yapan Maocu liderlerden Baburam Bhattarai, dün başlayan protesto gösterilerinin barışçı olacağını ifade etti, ancak engellenmeleri durumunda şiddete başvuracakları tehdidinde bulundu. Diğer yandan gösterilerin başlamasıyla birlikte Başbakan Koirala üzerindeki uluslararası baskının da arttığı ifade edildi. Ülkeyi ziyaret eden İngiliz Uluslararası Kalkınma Bakanı Şahid Malik, Koirala’dan seçimleri zamanında yapmasını istedi. İngiliz hükümetinin ülkedeki barış sürecini finanse etmek için 8 milyon dolarlık yardım yapacağını vurgulayan Malik, tarafları bir an önceye uzlaşmaya çağırdı.

Bu arada Maocuların liderlerinden, Dış İlişkiler Sorumlusu Çandra Prakaş Gajurel, partisinin bir imza kampanyası başlattığını duyurdu. Gajurel, imza metninde parlamentonun toplanması, Koirala'ya karşı güvensizlik önergesi verilmesi ve milletvekillerinin üçte ikisinin Nepal'de cumhuriyeti ilan ederek monarşiye son vermesi taleplerinin yer aldığını belirtti. Diğer parti liderleri, cumhuriyet ilanına ve monarşinin kaldırılmasına ilişkin acil bir plan olmadığını ancak uygun zamanda gerekli adımın atılacağını ifade ettiler.

yazici   mail