www.soL.org.tr
Sağlıkta dönüşüm bilinmiyor
11 Aralık 2007, Salı

Genel Sağlık Sigortası hakkında yurttaşlara yönelttiğimiz sorulara aldığımız yanıtlar, uygulamanın yurttaşlarca bilinmediğini ortaya koydu. İşte o yanıtlar...

HABER MERKEZİ Hükümetin, 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'e takıldıktan sonra değiştirmeden yeniden gündeme getirdiği Sağlıkta Dönüşüm Programı kapsamında yürürlüğe girecek olan Genel Sağlık Sigortası (GSS), yurttaşlar tarafından bilinmiyor. Sağlık alanında bir çok değişime yol açacak olan programa meslek örgütleri, demokratik kitle örgütleri ve sendikalar karşı çıkıyor. ''Bu program yaşalaştıktan sonra, ne kadar paran varsa o kadar sağlık hizmeti alırsın'' anlayışı devreye girecek diyor. İşin ilginç yanı ise Kocaeli'ndeki yurttaşların neredeyse tamamının düzenlemeden habersiz olduğu. Onlara GSS'yi sorduk, ''ne olduğunu ve nasıl işleyeceğini bilmiyoruz'' dediler. İşte o yanıtlar...

Hidayet Solak: Umarım yeni sistem iyi olur
Genel Sağlık Sigortası'nın ne olduğunu bilmiyorum. Sağlıkta yeni bir şeyler yapacaklar ama ne olduğunu bilmiyorum. Ancak şu anki sağlık sistemi de ihtiyaçlarımızı karşılamıyor. Kim memnun ki ben memnun olayım. Sağlık ihtiyaçlarımız tam olarak karşılanmıyor. Devletin, vatandaşların sağlık hizmetlerinden sorunsuz yararlanmalarını sağlaması gerekiyor. Umarım yeni sağlık sistemi bizim ihtiyaçlarımızı karşılayabilir.

Hayrettin Akın: Sağlıktaki yeni sistemi bilmiyorum
Genel Sağlık Sigortası sisteminin nasıl işleyeceğini tam olarak bilemiyorum. Eski sağlık sisteminin çok da kötü olduğunu düşünmüyorum. Benim sağlık ihtiyaçlarımı karşılayabiliyor. Yeni sistem gelince bizi nasıl etkiler bilemiyorum. Ancak gelecek sistemin yoksulların lehine değişikler içermesi gerekiyor. Umarım yeni sağlık sigorta sistemi insanların sağlık hizmeti almalarını daha da kolaylaştırır düzenlemeler içeriyordur.

Remziye Özak: Bizleri yeterince bilgilendirmediler
Ben yeni gelecek sağlık sisteminin nasıl olacağını bilmiyorum. Genel Sağlık Sigortası bizleri nasıl etkileyeceği konusunda yeterince bilgilendirildiğimi düşünmüyorum. Şimdiki sağlık sisteminde çok sorun yaşıyorum. Hastaneye gittiğimde muayene olmak, benim için ızdırap. Ben emekliyim ve bu yaştan sonra hastane köşelerinde muayene olabilmek için beklemek istemiyorum. Bir de hastanelerin iyileştirilmesini istiyorum.

Ekrem Karayel: Sigorta sistemi özel sigortalara benzeyecek
Ben Genel Sağlık Sigotası'nın özel sigorta sistemine benzer bir sistem olacağını biliyorum. Bundan sonra sigorta olabilmek için daha fazla para ödemek durumunda kalacağız. Bunun dışında içeriği ile ilgili tam bir bilgim yok. Bu haliyle yeni gelecek sigorta sisteminin iyi olmayacağını düşünüyorum. Çünkü özel sağlık sigortalarından alt gelir seviyesindeki vatandaşlar yararlanamayacaktır. Bence eski sistem iyileştirilerek devam ettirilmelidir.

Ramiz Kocabıyıkoğlu:Umarım sistem bildiğim gibidir
Genel Sağlık Sigortası'nın ne olduğunu tam olarak bilemiyorum. Benim bildiğim, doğumdan ölüme kadar insanların sigortalı olacakları. Böyle bir sağlık sigorta sistemi, vatandaşlara iyi şeyler getirir. Ben eski sistemden de menunum. Benim bütün ihtiyaçlarımı bu sistem karşılıyor. Ancak doğumdan ölüme kadar olan bir sağlık sigortası sistemi vatandaşlar, açısından daha iyi bir sistem olacaktır. Umarım bildiğim gibidir.

Kenan Yılmaz: İyi bir sistem gibi görünüyor
Genel Sağlık Sigortası'nın nasıl bir sistem olduğu konusunda çok az bir bilgim var. Bütün sigortalar bir catı altında toplanacak ve insanlar üniversite ve devlet hastanesi ayrımı olmadan istedikleri hastanede muayene olabilecekler. Buna göre iyi bir sitem gibi görünüyor. Ancak tam olarak nasıl işleyecek, bilmiyorum. Ayrıntılarının öğrenilip ona göre konuşulması gerekiyor. Eski sigorta sistemi ise insanların ihtiyaçlarını karşılamıyor.

Erol Pekin: Yeni sistemde aile hekimliği gelecek
Genel Sağlık Sigortası'nın ne olduğunu tam olarak bilemiyorum. Ama aile hekimliği uygulamasını duydum. Almanya'da da bu uygulama varmış. Almanya'da bu sistem iyi işliyormuş. Buna göre her ailenin bir hekimi olacak ve aile fertlerinden biri hastalandığı zaman o doktora muayene olunabilecek. Böylece doktor doktor gezmek zorunda kalmayacağız. Bence bu iyi bir sistem gibi görünüyor.

İsmail Güney: Sigorta sisteminde değişiklik gerekiyor
Genel Sağlık Sigortası'nın ne olduğunu ve ne uygulamalar getireceğini tam olarak bilemiyorum. Şimdiki sigorta sisteminin çok da kötü olduğunu düşünmüyorum. Ama tabi ki tam olarak yeterli bir sigorta sistemi değil. Çünkü insanların her ihtiyacını karşılamaya yetmiyor mevcut sistem. Ben Bağ-Kur'a bağlıyım. İnsanların daha sağlıklı hizmet alabilmeleri için sigorta sisteminde bazı değişiklikler yapılması gerekiyor.

Hatice Eren: Ben sigortamdan memnunum
Genel Sağlık Sigortası'nın nasıl olacağı hakkında bilgim yok. Benim hastane ile çok işim oluyor. Bana protez takılacak. Benim bütün ihtiyaçlarımı sigortam karşılıyor. Sigorta sisteminin değişmesine gerek yok. Zaten sigorta siteminin iyi işlediğini düşünüyorum. İnsanların bütün ihtiyaçlarını karşılamaya yetecek bir sigorta sisteminin işlediğini düşünüyorum. Ama yeni sigorta sistemi getirilecekse, umarım bizim için iyi olur.

Emin Çelik: Ben sigortamla sorun yaşamıyorum
Genel Sağlık Sigortası'nın ne olduğunu bilmiyorum. Bizleri, yakında meclise gelecek yasa konusunda, yeterince bilgilendirmediler. Ben eski sistemin iyi işlediğini düşünüyorum. Sağlık hizmeti alırken bir sorun yaşamıyorum. Bu yüzden değişikliğe gerek var mı, bilemiyorum. Ama ben şimdiki sigortamdan menunum. Yeni bir sigorta sistemine gerek duymuyorum. Ama değişecekse, yeni sistemin iyi olması gerekiyor.

Volkan Demirpençe: Bence eski sigorta sistemi değişmeli
Genel Sağlık Sigortası'nın bizlere neler getireceğini ve nasıl bir sigorta sistemi olacağını bilemiyorum. Eski sağlık sigortası insanların her ihtiyacını karşılamıyor ve değişmesi gerekiyor. Ancak bu yeni yasayla nasıl bir sistem getirileceği konusunda bir bilgim yok ve bunun bizim için iyi olmasını diliyorum. Çünkü sağlık sigortası yüzünden mağdur olan çok fazla insan var ve sistemin değişmesi gerekiyor.

Ahmet Zahid Matarcan: Ben mevcut sigorta sisteminden memnunum
Ben nasıl bir sigorta sistemi ile karşı karşıya olduğumuzu bilmiyorum. Genel Sağlık Sigortası'nı daha önce duymadım. Ne gibi şeyler içeriyor, bilemiyorum. Ancak eski sigorta sisteminin ekonomimiz açısından iyi olduğunu düşünüyorum. Ülkemizin ekonomik yapısı ile sağlık giderlerimizin karşılanması paralel bir şekilde yürüyor. Bu yüzden ben şimdiki sigorta sisteminin iyi olduğunu düşünüyorum.

 

yazici   mail