www.soL.org.tr
OLEYİS, grevde kararlı
11 Aralık 2007, Salı

Kocaeli Üniversitesi kantinleri ve otelindeki çalışan OLEYİS üyeleri, baskı ve tehditlere rağmen grev uygulamasında kararlı olduklarını açıkladı.

resim

HABER MERKEZİ DİSK'e bağlı Otel, Lokanta, Eğlence Yerleri İşçileri Sendikası'na (OLEYİS) üye Kocaeli Üniversitesi kantinleri ve otelindeki çalışanlar, toplu iş sözleşmesinin çıkmaza girmesi üzerine alınan grev kararını uygulamakta kararlı olduğunu açıkladı.

Üniversitenin Umuttepe Yerleşkesi önünde konuşan OLEYİS Genel Sekreteri Mehmet Emin Ünal, örgütlenme sürecinden itibaren baskılarla karşılaştıklarını dile getirerek, ''Örgütlenme sürecinden itibaren 75 işçi işten çıkarıldı. İşçilerin servisleri kaldırıldı, işçiler sendikadan istifa etmeye zorlandı. İşverenin çeşitli bahanelerle sözleşme masasına gelmedi. İyi niyetimiz askıya alındı. Rektörlük üyelerimize baskı yaparak grev oylaması için imza topladı. Yaptığımız oylamada 'greve evet' çıktı'' dedi.

Haksızlığa son verilmeli
Ünal, büyük sermaye gruplarının işçi sınıfına yaptığı baskıların aynısının bir bilim yuvasında yapılmasının kabul edilemez olduğunu da ifade ederek, şunları kaydetti:

''Bu büyük bir acıdır. Haksız ve hukuk dışı uygulamalarla direniş kırılmaya çalışılıyor. Haklarımızı yasal sınırlar içinde sonuna kadar arayacağımızı bildiriyoruz.'' OLEYİS Kocaeli Temsilcisi Barış Aşan da, 12 Eylül sürecinden sonra ilk kez üniversitede bir grevin yapılacağını belirterek, ''Kantinlerin zarar ettiği söyleniyor. Ama kantinler kira ödemiyor. 8-9 yıldır çalışan arkadaşlarımız 525 YTL alırken, sendikaya üye olmama şartı ile işe alınanlar ise 750 YTL'den iş başı yaptırılıyor. Bu nasıl bir eşitliktir, bunun neresi bilim ve insanlığa sığıyor" dedi.

Şubat ayından itibaren devam eden görüşmelerde anlaşma sağlanamadığı için alınan grev kararının uygulama tarihi 13 Aralık Perşembe günü belli olacak.

 


yazici   mail