www.soL.org.tr
Erdoğan’dan Fethullah’a selam, operasyona devam
23 Aralık 2007, Pazar

Başbakan Erdoğan, Fethullah Gülen’in Güneydoğu ve Doğu illerindeki Kurban Bayramı performansını övdü. Kürtlere dönük ABD operasyonunun iki görevlisi böylece paslaşırken, Erdoğan’ın aynı konuşmada Türkiye’nin ameliyat masasına yatırılamayacağından bahsetmesi de operasyonun yürütücüsüne ilişkin bir hatırlatma olarak algılandı.

resim

HABER MERKEZİ Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kurban Bayramı'nda özellikle Güneydoğu ve Doğu bölgelerine dönük dernek ve patron örgütü akınından övgüyle bahsetti. Başbakan Erdoğan, AKP Üsküdar İlçe Başkanlığınca düzenlenen bayramlaşma töreninde yaptığı konuşmada, “Yoksulluk derdiyle dertlenmenin gayreti içerisinde olanlar var" diyerek, "Bu kendiliğinden rastgele olmuyor. Bu hissiyatı yakalamak, bu duyarlılığı yakalamak her yiğidin kârı değil” şeklinde konuştu.

Kurban Bayramı boyunca çeşitli dernekler tarafından Güneydoğu ve Doğu bölgelerindeki illere tam anlamıyla bir kuşatma uygulanmıştı. Bu dernekler arasında Fethullah Gülen’in “Kimse Yok Mu” derneği başı çekenlerden biri olmuştu. AKP eliyle yürütülen ABD’nin Kürtlere dönük planlarında Kürt illerine dönük gerici ve liberal kuşatmanın hızlandırılmasının da bulunduğu ve Gülen cemaatinin bu misyonla görevlendirildiğine ilişkin haberler daha önce kamuoyuna yansımıştı. Nitekim Gülen cemaatinden çeşitli kişiler de cemaatin bu bölgelere büyük bir önem verdiğini ve özellikle 2006 yılından itibaren bölgeye çok sayıda cemaat mensubunun gönderildiğini açıklamışlardı. Başbakan Erdoğan’ın bu faaliyetlerden övgüyle bahsetmesi yürütülmeye çalışılan planın parçalarını bir kez daha gözler önüne serdi.

“Başbakanlığı Türkiye’nin ortasından böldüler”
Erdoğan’ın aynı konuşmada sarf ettiği diğer bazı sözlerse hem pişkinliğin hem de operasyonun nasıl çok boyutlu yürütüldüğünün ifadeleri oldu. Türkiye’yi bizzat operasyon masasına yatıran Erdoğan, “Bizim vatanımızın üzerinde kimse bir ameliyat düşünmesin. Eğer düşünenler varsa onlar karşılarında bizleri bulurlar” dedi. Erdoğan, “partisinin kırmızı çizgileri bulunduğunu, bölgesel milliyetçiliğe karşı olduklarını” belirtti. “Türkiye'de yıllarca bölgesel milliyetçilik yapıldığını, önceki yıllarda iktidara gelen hükümetlerin hepsinin yatırım yapılacaksa batıya yaptığını” ifade eden Erdoğan, Türkiye'nin sadece buradan ibaret olmadığını, 780 bin kilometrekarenin tümünün vatan olduğunu söyledi.

Bölgesel milliyetçilik yapanların hesabı yanlış yaptıklarını belirten Erdoğan, şunları kaydetti: “Başbakanlığı, Türkiye'nin ortasından böldüler. Öbür taraflara gitmediler. Hamdolsun, biz bütün illerimize gittik, gidiyoruz. Niye? Tek bayrak dedik, tek vatan dedik, tek devlet dedik ama bizim vatanımızın üzerinde kimse bir ameliyat düşünmesin. Eğer düşünenler varsa onlar karşılarında bizleri bulurlar. Çünkü bu vatan öyle kolay kolay elde edilmedi.”

İp siyasetinden vazgeçemiyorlar
Ekim ayında alınan tezkere ile sınır ötesi operasyona başlandığını ve bayrama böyle girildiğini hatırlatan Erdoğan, şöyle devam etti:

“Bu tezkerenin verdiği yetkilerini kullanan bir hükümet ve bu tezkere ile kendisine verilen görevi Silahlı Kuvvetlerimizi yetkilendirmek suretiyle sınır ötesi operasyonlar noktasında adımını istişareler neticesinde atan bir Türkiye var.

Bunu hamasetle yapmadık, yapamazdık. Bunu en duyarlı şekilde akılla, bilimle, tecrübe ile destekli bir şekilde yapmak durumundaydık. Daha doğrusu, şu ana kadar bu süreci böyle çalıştırdık. Bundan sonra da böyle çalıştıracağız. Dün de söyledim. Devlet duygusallıkla yönetilmez. Devlet, aklın, bilginin, tecrübenin gerçekten bir ortak akıl oluşturmasıyla yönetilir.”

Başbakan Erdoğan sergilediği bu “akil devlet adamı” görüntüsünün ardından MHP’ye yönelik eleştirilerinin merkezine yine “asmak asmamak” tartışmasını koymakta çekince görmedi. Şu ana kadar Türkiye'yi böyle yönettiklerini, bu işin hamasetle olamayacağını söyleyen Erdoğan, “Biz bunu yapanları da gördük. Bunu yapanların, terörist başı ellerine geldiği zaman Türkiye'de idam cezası vardı, onu nasıl sümen altı etmek suretiyle beklettiklerini gördük. Bize bu noktada akıl vermeye kalkanlar, o aklı kendilerine saklasınlar” diye konuştu.

yazici   mail