www.soL.org.tr
Kaz Dağları’nda 13 işletme, 24 arama ruhsatı
23 Aralık 2007, Pazar

Enerji Bakanı Hilmi Güler, Kaz Dağları’nda altın ve gümüş için 13 işletme ve 24 arama ruhsatı verildiğini açıkladı.

resim

HABER MERKEZİ Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, DTP Diyarbakır Milletvekili ve Grup Başkanvekili Selahattin Demirtaş’ın, Kaz Dağları’nda altın ve değerli maden aramasına ilişkin soru önergesine verdiği yazılı yanıtta, Kaz Dağları’nda altın ve gümüş için 13 işletme ve 24 arama ruhsatı verildiğini bildirdi. Güler’in verdiği bilgiye göre, Kaz Dağları’nın bir bölümünün bulunduğu Çanakkale’de 9 firmaya, 8 işletme, 18 de arama ruhsatı verildi. Balıkesir’deyse 5 işletme ve 6 arama ruhsatı verildi.

Bakan “siyanür yok” diyor
Güler, cevher olarak altının çıkartılması sırasında siyanür kullanılmadığını ileri sürerek, Bakanlığın ve ilgili kurumların yaptığı incelemelerde, madenciliğin gerekli izinler alınarak mevzuata uygun yapıldığının belirlendiğini ifade etti. Madenciliğin çevreye etkilerinin yadsınamayacağını söyleyen Güler, “çevre dostu teknoloji ve yöntemlerin kullanılmasının, madencilik süreçlerinde veya sonrasında çevrenin korunmasına ya da yenilenmesine yönelik önlemlerin alınmasının, sektörün gelişimini engellemeyeceğini, aksine genel anlamda sektörün gelişimine, bulunduğu bölgenin gelişmesine ve kalkınmasına katkı yapacağını” idda etti.

Güler, madenciliğin yöresel istihdam için “zorunlu ve katma değeri en yüksek bir iş kolu” olduğunu söyledi. Güler “Sanayinin hammaddesi olan madenlerin de ülke ekonomisine kazandırılması amacıyla yerüstü zenginliklerimiz ile yeraltı zenginliklerinden sadece birini tercih edilmesi yerine, her ikisinin de birlikte ülke ekonomisine katkısının sağlanması uygun olacaktır” ifadelerini kullandı.

yazici   mail