www.soL.org.tr
Özelleştirmek için onurla oynanıyor
25 Ocak 2008, Cuma

Tapu Sicil Müdürlükleri’nde dün işlemler yapılmadı. Eylemci işçiler son zamanlarda kuruma dönük baskın ve rüşvet iddialarının arkasında kurumu yıpratarak özelleştirme çabasının yattığını, bunun için de bütün emekçilerin zan altında bırakıldığını belirttiler.

resim

HABER MERKEZİ Yapı-Yol Sen Genel Başkanı Haydar Arslan, Türkiye genelinde Tapu Sicil Müdürlüklerinde dün gerçekleştirdikleri “işlemlerin yapılmaması” eylemine ilişkin olarak “Sorunlarımız çözülmez, taleplerimiz karşılanmazsa eylem ve etkinliklerinin devam edecek. İş bırakmaya kadar gidecek” dedi.

Arslan, “son dönemlerde tapu sicil müdürlüklerine yapılan baskınlar ve rüşvet iddialarıyla yaratılan ortamı protesto etmek” amacıyla ülke genelindeki Tapu Sicil müdürlüklerinde sendikalarına üye çalışanların bu (dün) sabah vizite eylemi yaptıklarını bildirdi. Arslan, “Türkiye genelindeki tapu sicil müdürlüklerinde bugün (dün) işlem yapılmıyor” dedi.

Daha önce Tapu Sicil Müdürlüklerine, “İnsanlar buraya yüksek miktarlarda paralarla geliyor. Gasp, hırsızlık gibi olayları tespit etmek” gerekçesiyle kameralar yerleştirildiğini anlatan Arslan, “Ancak bu kameralar personelin hareketlerini takip etmek amacıyla kullanılıyor” dedi.

Arslan, şunları kaydetti: “Buraları özelleştirmek istiyorlar. Bu işleri noterlere ve teknik bürolara yaptırmak istiyorlar. Bu nedenle rüşvet alınan yerler gibi gösterilmeye çalışılıyor. Belki söylenildiği gibi rüşvet alanlar olabilir. Ancak bunların sayısı çok az. Kurunun yanında yaş da yanıyor. Onuruyla çalışan memurlar zan altında bırakılıyor.”

Tapu Sicil Müdürlüklerinde iş yükünün çok ağır, çalışan sayısının az olduğunu anlatan Arslan, personelin geç saatlere kadar çalıştığını, buna karşın maaşlarının da Türkiye ortalamasının çok altında kaldığını söyledi.

yazici   mail