www.soL.org.tr
Kalibre patronuna tepki
25 Ocak 2008, Cuma

Birleşik Metal-İş, Kalibre Boru Fabrikası’nda çalışan işçilerin Türk Metal’e geçmesinin ardında patron baskısı olduğunu açıkladı.

resim

HABER MERKEZİ Birleşik Metal-İş Kocaeli Şubesi Başkanı Hami Baltacı, Kalibre Boru'da örgütlü işçilerin Türk Metal’e geçmesi üzerine bir açıklama yaparak tepki gösterdi.

İşverenin, ILO'nun 87 ve 98 sayılı sözleşmelerini ve Anayasa'nın 51 maddesi 2821 sayılı Sendikalar Kanunu ve mevzuatını ihlal ettiğini belirten Hami Baltacı, “Sendikamızdan istifa eden işçilerin Türk Metal Sendikası’na geçmeleri, işveren tercihi doğrultusunda olmuştur” dedi. Baltacı, işveren ve Türk Metal Sendikası'na çağrıda da bulunarak, “güvenleri varsa işyerine sandık koyalım, çalışanlar özgür iradelerini kullanarak sendikalarını kendileri seçsin” diye konuştu.

İzmit Kullar Beldesi’nde faaliyet yürüten Kalibre Boru Fabrikası’nda 18 Aralık 2007 tarihinde 8 işçinin işine son verilmesi üzerine işçiler işyeri önünde başlattıkları eylemin ardından sendika değiştirdi. Birleşik Metal İş Sendikası Kocaeli Şubesi yöneticileri, işten çıkarılma gerekçesi olarak bu işçilerin sendikaya üye olmalarını göstermiş, Kalibre Boru işvereni ise bu gerekçeyi kabul etmeyerek, sendikanın işçilerle sorunu bulunduğunu ileri sürmüştü. Bu gelişmelerin ardından toplu olarak Birleşik Metal İş’ten istifa eden işçiler, Türk Metal'e geçti. Türk Metal'e üye olanların sayısının 100’ün üzerinde olduğu bildiriliyor.

yazici   mail