www.soL.org.tr
TKP'li Öğrencilerden gençliğe çağrı
5 Şubat 2008, Salı

Türbanı üniversitelere sokma çabalarının daha da dincileşmiş bir toplum yaratmayı hedeflediğini vurgulayan TKP'li öğrenciler, tüm ilerici-yurtsever gençleri "Amerikan çarşafı"na karşı mücadeleye çağırdı. Bugün Türkiye’nin dört bir yanından yola çıkan ilerici-yurtsever gençler yarın saat 13:00’te Ankara Yüksel Caddesi’nde buluşuyor.

HABER MERKEZİ AKP’nin türbanı üniversitelerde serbest hale getirme çabalarına başından bu yana karşı duran TKP’li öğrenciler, tüm ilerici ve yurtseverleri türban oylamasının yapılacağı gün Ankara’da bir araya gelmeye çağırdı.

Türban ve diğer gericilik sembollerinin emperyalizm ve sömürüyü gölgeleme amacını taşıdığını söyleyen TKP’li Öğrenciler, emekçilere karşı patron terörünün yoğunlaşmasıyla, türban gündeminin öne çıkması arasındaki bağa dikkat çektiler. Emperyalizmin ve patronların dincileşmiş bir toplumda daha rahat hareket edebildiklerini vurgulayan TKP’li Öğrenciler, tüm gençliğe hitaben “Amerikan çarşafına girmeyelim” çağrısında bulundu.

İlerici-yurtsever gençleri yarın, türban düzenlemesine ilişkin Meclis oylamasının yapıldığı saatlerde Ankara'da buluşmaya çağıran TKP'li Öğrenciler bugün Türkiye'nin dört bir yanından yola çıkıyor. Gidiş organizasyonu için 0216.345.54.80 ve 0212.292.82.79 telefonlarından iletişim kurulabileceği bildirildi.

TKP’li öğrencilerin açıklamasının tam metnini yayınlıyoruz:

Türkiye gençliğine çağrımızdır

Kardeşler, ilerici yurtsever genç arkadaşlar,
AKP, Üniversitelerde türban yasağının kaldırılmasını insan hak ve özgürlüklerine ilişkin bir kısıtlamanın kaldırılması olarak göstermeye çalışıyor. Hepimiz biliyoruz ki, AKP iktidarı, yıllardır adım adım gericiliğe teslim edilen Türkiye’de Ilımlı İslam Cumhuriyeti’nin kuruluşunu ilan etmenin peşindedir.

Arkadaşlar,

Deniliyor ki insanların kılık-kıyafeti ile uğraşmayalım. Doğrudur, olağan koşullarda insanların kılık kıyafetiyle uğraşmak devletin işi değildir. Doğrudur bugün ülkemizin bu hale gelmesinde laikliği sadece sembollerle tarif eden, toplumun gericileşmesine göz yuman, el altından destekleyen zihniyetin de payı vardır. Ancak Türkiye bugün olağan koşullardan geçmemektedir. Emperyalizmin Türkiye’ye dönük hangi hesaplar içinde olduğunu bilmeyen yoktur. Bu hesaplarda İslam Cumhuriyeti’ne de yer var. Patron sınıfı, emekçi kitlelere karşı azgın bir piyasa terörü estirmeye devam ediyor. Bu yıl ücretlileri açıkça köleleştirecek yasal değişiklikler gündeme gelecek. Bunun için sermayenin de daha dincileşmiş bir topluma gereksinimi var.

Bugün türban konusunda AKP ve MHP’ye kızan patron örgütü TÜSİAD’ın derdi, kendilerinin de pek benimsediği gericileşme değil, AKP’nin bu konudaki beceriksizliği nedeniyle ortaya çıkan gerilimdir. Patronlarımız kendi kârlarını etkileyecek siyasal tartışmalardan hoşnut değillerdir. Yoksa türbanmış, ülke karanlığa götürülüyormuş, sermayedarlarımız bununla ilgilenmez, umurlarında değildir.

Bu koşullarda üniversitelerde türban yasağının kaldırılması hiçbir biçimde insan hak ve özgürlükleriyle ilgili bir konu olarak görülemez. Yapılmak istenen siyasal ve toplumsal yaşamın din kuralları tarafından belirlenmesi hedefi doğrultusunda bir basamak daha çıkmaktır.

Üniversitelerle en küçük bir ilgisi olan herkes üniversitelerimizin sözde türban özgürlüğünden önce binlerce sorunu olduğunu bilir. AKP tarafından YÖK Başkanlığına getirilen Yusuf Ziya Özcan’ın göreve geldiğinde türban dışındaki tek ciddi açıklamasının “üniversiteleri paralılaştırmak gerekir” biçiminde özetlenebiliyor olması tesadüf değildir. Söz konusu olan sadece üniversiteler bile olsa gericileştirme, üniversiteleri sermayeye daha bağımlı kılmanın gereğidir. Üniversitelerimizdeki gericileşme artan sayıda NATO projesinde, AB tarafından fonlanan sözde araştırmalarda kendisini hızla göstermektedir. Gericileşen üniversite emperyalizmin ülkemizi teslim alma planının parçasıdır.

Türkiye Komünist Partisi, yalnızca bu son adıma değil, AKP’nin 12 Eylül generallerinden devraldığı toplumu sistematik bir biçimde dincileştirme girişimlerinin tümüne karşı koymaktadır. İnanç ve ibadet özgürlüğünü savunmak komünistlerin en temel ilkelerinden biridir. Bununla birlikte, şu ya da bu inancın siyasal ve ekonomik amaçlar için kullanılmasına, hele hele emperyalist ülkelerin birtakım projelerine zemin hazırlamasına seyirci kalacak değiliz. Ülkesini, halkını seven, adalet duygusuna sahip inanan/inanmayan bütün insanlarımızın AKP’nin ülkemizi sokmak istediği Amerikan çarşafına isyan etmesi gerekir.

TKP bu vesileyle, “laiklik elden gidiyor” diye haklı olarak kaygı duyan yurttaşlarımıza, artık NATO’cu generallerden ve piyasacı CHP’den aydınlık bir Türkiye için medet ummamaları, emperyalizm ve gericiliğe karşı verilen örgütlü mücadeleye katılmaları çağrısını yapmaktadır.

Çağrımız başta ilerici, yurtsever Türkiye gençliği olmak üzere tüm halkımızadır. Bu değişikliğin mecliste oylanması sırasında Ankara’da olalım. Ülkemizi ve üniversitelerimizi gericiliğe, sermayeye, emperyalizme teslim etmeyeceğimizi gösterelim.

TKP’li Öğrenciler

yazici   mail