www.soL.org.tr
Exxon Venezuela'ya savaş açtı
9 Şubat 2008, Cumartesi

ExxonMobil, Venezuela'nın zengin rezervlere sahip Orinoco bölgesinde kamulaştırmadan sonra uğradığı zararların karşılanmadığı gerekçesiyle Venezuela'nın kamuya ait PDVSA petrol şirketinin uluslararası varlıklarının bir kısmına ipotek koydurdu.

resim

DIŞ HABERLER ABD'li petrol devi ExxonMobil, Venezuela'nın kamuya ait petrol şirketi Petroleos de Venezeula A.Ş'nin (PDVSA) dünya genelindeki 12 milyar dolarlık malvarlığını dondurdu. Dünyanın en zengin petrol rezervlerine sahip Orinoco Havzası'ndaki projelerin kamulaştırılmasından canı yanan şirket, İngiltere'deki Yüksek Mahkeme'den malların dondurulması kararı çıkardı.

Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez'in Aralık 2007'deki seçim zaferinin ardından başlattığı kamulaştırma hamlesinin ardından bölgede proje yürüten Exxon ve ConocoPhillips şirketleri düşük hisseli ortaklık teklifini reddederek projelerden çekilmeye karar vermiş, ardından Dünya Bankası'na başvurarak zararlarının tazmin edilmesini istemişti.

ConocoPhillips, Venezuela'da kalan mallarının karşılanması için "daha dostça bir yolu" izlerken, Teksas merkezli ExxonMobil geçtiğimiz ay Manhattan'daki bölge mahkemesinde dava açmıştı. Davada, Exxon'un 300 milyon dolarlık varlığına PDVSA tarafından el konulduğuna karar verilmişti. İngiliz mahkemesinin PDVSA'nın 12 milyar dolarlık mallarının dondurulması kararını New York'ta başka bir dava açmak için kullanmaya hazırlanan Exxon, böylece PDVSA'nın dünya çapında doğrudan veya dolaylı olarak elinde bulundurduğu varlığının 12 milyar dolarlık kısmını elden çıkarmasını engellemiş oldu. İngiliz mahkemenin kararı 22 Şubat'ta tekrar görüşmesi bekleniyor.

PDVSA ise malları dondurma kararının gereksiz olduğunu belirterek ExxonMobil'in "herhangi bir uzlaşmaya yanaşmadığını" kaydetti. Venezuela, Orinoco'daki projeleri kamulaştırma sonrasında yarıda kalan iki şirkete hisselerinin piyasa değerinin yarısını ödemeye hazırlanırken ExxonMobil ve ConocoPhillips'in de benzer bir beklenti içinde olduğu sanılıyor.

Venezuela'dan karara tepki
Venezuela parlamentosunun Enerji ve Madencilik Komisyonu eski başkanı David Parasini, kararı "saldırganca" ve "istismar" olarak nitelendirdi. Kararın, dünyanın petrollerini kendisine ait sanan bir devin öfkeli girişimi olduğunu belirten Parasini, bunun, PDVSA ile Exxon arasında bir anlaşmaya varılmasına yaklaşılırken alınmış bir önlem olduğunu kaydetti. Kararın PDVSA üzerinde doğrudan bir etkisi olmasa da hisselerinin güvenirliğini azaltabileceği sanılıyor. PDVSA'nın tüm dünyadaki mallarının toplam değeri yaklaşık 107 milyar dolar.

yazici   mail