www.soL.org.tr
Correa: Venezuela'yla petrol işbirliği tam gaz
23 Şubat 2008, Cumartesi

Ekvador ve Venezuela'da devlete bağlı petrol şirketleri arasında yapılan işbirliği anlaşmaları art arda hayata geçiriliyor. Petrol üretimini arttırmayı hedefleyen Ekvador yönetimi, Venezuela'nın bu alanda gösterdiği dayanışmadan memnun.

resim

Lago Agrio, 23 Şubat (Prensa Latina) Ekvador Devlet Başkanı Rafael Correa, Venezuela'yla enerji alanında yaptıkları işbirliği kapsamında Ekvador topraklarında kurulan Venezuela petrol kuyusunun önceki gün faaliyete geçtiğini söyledi.

Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez'in Ağustos ayında Ekvador'da kurmayı önerdiği iki petrol kuyusundan ilki bugün faaliyetlerine başlarken, iki petrol kuyusunun daha açılacağı belirtiliyor.

Venezuela petrol şirketi PDVSA müdürü Luis Vielma ve Ekvador Enerji ve Madencilik Bakanı Galo Chiriboga'nın da katıldığı toplantıda konuşan Correa, bu iki petrol kuyusunun ülkedeki petrol şirketi Petroecuador'un üretimini arttırmasına katkı sağlayacağını ifade etti.

Ekvador hükümeti, günlük olarak çıkardığı 174 bin varillik petrol miktarını bu yıl içinde 15 bin varil arttırmak istiyor.

Ekvador lideri, uluslararası piyasada günlük değeri 30 bin doları aşan Venezuela petrol kuyusunu günde 7 bin 976 dolara kiraladıklarını belirterek, bu maliyetin yedek parça, bakım ve işlemlerle Venezuelalı teknik personel ve yönetim ücretlerini de kapsadığını kaydetti.

Correa, geçen yıl Ekvador ve Venezuela'daki devlete bağlı petrol şirketleri aarsında imzalanan anlaşmayla oluşturulan stratejik işbirliğinin bu şekilde güçlendiğini vurguladı.

Amazon'da bir başka petrol bölgesinde arama yapmak amacıyla ortak anlaşma imzalayan Petroecuador ve PDVSA, Haziran ayında da Ekvador'un Manabi bölgesinde kurulacak yeni bir rafinerinin inşaatına başlayacak.

yazici   mail