TEKEL, emperyalist tekele emanet TEKEL'e el koyan uluslararası tütün tekeli BAT, Türkiye'deki payını yüzde 29'dan yüzde 36'ya yükselterek en büyük paya sahip oldu. BAT, 2003 yılında da İtalyan devlet sigara şirketini satın almıştı. resim
'TEKEL'i satan AKP, satılmıştır'
TEKEL işçilerinin ve özelleştirme karşıtlarının aylardır sürdürdükleri mücadeleyi görmezden gelen AKP hükümeti, TEKEL’i de "babalar gibi" sattı. 1.5 milyon işçi ve ailesinin geçim kaynağını kaybedeceği satış sonrasında Türkiye, artık tütünü ithal edecek.
logo
AKP YÖK'e ağırlığını koydu
resimÜniversitelerarası Kurul’un YÖK üyesi olarak önerdiği Celal Şengör’ün, yaklaşık bir aylık beklemeden sonra “Usul eksikliği” gerekçe gösterilerek adaylığı iade edildi. Karar YÖK Başkanı Özcan'ın Şengör'den aldığı intikam olarak değerlendiriliyor. YÖK ayrıca bir açıklama yaparak, kadro izinlerini durdurmasını Eylül ayında alınan Danıştay kararına bağladı.
logo
Akademisyenlerin İzmir buluşması
resimİzmir'de düzenlenen Forum'da Üniversite Konseyleri Derneği tarafından hazırlanan "Gericiliğe İzin Vermeyelim" metnine imza atan akademisyenler bir araya geldi. Akademisyenlerin ortaklaştığı başlıca nokta AKP'nin gerici politikalarına karşı eyleme geçmek oldu.
logo
Venezuela'da ulusal gelirde büyük artış
resimVenezuela'da, 2003'ten beri artan ulusal gelir geçen yılın son üç ayında da yüzde 8,5 oranında arttı. Yükseliş büyük oranda elektrik ve telekomünikasyon alanındaki kamulaştırmalara bağlı olarak sağlandı. Büyümenin 2008 yılında da sürmesi bekleniyor.
 
logo
Fidel: Değişime varım, ama ABD'de
resimABD'nin ve Avrupalı emperyalistlerin "Küba'nın değişmesi gerektiği" şeklindeki saldırılarına yanıt veren Fidel Castro, değişime itirazı olmadığını, ancak değişmesi gerekenin ABD olduğunu söyledi. Fidel, Küba halkının geçmişe dönmeye niyeti olmadığının da altını çizdi.
logo
Tersane ölümlerine vekil patron 'çözümü'
resimTuzla tersanelerindeki ölümlere ilişkin patron milletvekilleri konuşmaya başladı. AKP'li ve MHP'li milletvekilleri büyük bir pişkinlikle "çözüm" önerilerini anlatırken hükümetin "makyaj" çabalarının yoğunlaştığı dikkat çekiyor.
soL'da Yazanlar
Mafyanın başbakanı
Jürgen Elsässer
Savaş oyunları
Kemal Okuyan
'Liberaller' ne yapacak?
Metin Çulhaoğlu
Okuma OdasıOkuma Odası
soL'un Dosyası 3
Duyurular