www.soL.org.tr
Fidel: Değişime varım, ama ABD'de
23 Şubat 2008, Cumartesi

ABD'nin ve Avrupalı emperyalistlerin "Küba'nın değişmesi gerektiği" şeklindeki saldırılarına yanıt veren Fidel Castro, değişime itirazı olmadığını, ancak değişmesi gerekenin ABD olduğunu söyledi. Fidel, Küba halkının geçmişe dönmeye niyeti olmadığının da altını çizdi.

resim

DIŞ HABERLER Küba Devlet Başkanı Fidel Castro, devlet başkanlığı ve başkomutanlık görevlerini bırakacağını açıklamasının ardından "Küba'da değişim" talep eden ABD'ye, "Değişim" çağrısı yaptı.

Fidel Castro, Küba Komünist Partisi'nin yayın organı Granma'da dün yayımlanan "19 Şubat Salı günü ne yazmıştım" başlıklı makalesinde, Devlet Başkanlığı görevini bırakacağını açıkladıktan sonra kendisine izin vererek en az 10 gün yazmamaya karar verdiğini, ancak "daha fazla sessiz kalamadığını" kaydetti.

Castro, görevden ayrılmasına dünya genelinden gelen tepkilerin ve Küba'da rejim değişimi gerektiği yönündeki yorumların, bunlara "ideolojik olarak ateş açmasını" gerektirdiğini belirtti.

Fidel Castro, "ABD Başkanlık yarışındaki tüm adayların utanç verici durumlarını izlerken keyif aldım. Ardı ardına hepsi, kendilerini, tek bir oyu riske atmamak için Küba'yla ilgili acilen bir yorum yapmak zorunda hissettiler. Koro halinde 'değişim, değişim, değişim' diye feryat ettiler. Değişime varım, ama ABD'de. Küba uzun zaman önce değişti ve diyalektik yoluna devam edecek. Halkımız ‘Asla geçmişe dönmeyeceğiz!' diyor" ifadesini kullandı.

Fidel, ABD'nin baskısıyla Küba'da rejim değişimi gerektiği yolunda açıklama yapan Avrupa ülkelerini de eleştirdi.

McCain: Ölse de kurtulsak   
ABD'de Cumhuriyetçi Partinin başkan aday adaylarından senatör John McCain Fidel'in makalesinde dikkat çektiği noktaya örnek teşkil edecek bir şekilde, Küba düşmanlığıyla beyni yıkanmış ABD'li seçmene şirin gözükmek için dün Küba Devlet Başkanı'na saldırdı.

McCain, Indiana'da bir seçim toplantısında yaptığı konuşmada Fidel Castro'nun yakın zamanda ölmesini istediğini ifade etti. McCain, "Umarım Fidel Castro, çabucak Karl Marx'a kavuşma fırsatını yakalar" dedi.

Buna karşın, 2006'da geçirdiği ameliyatın ardından hızla toparlanan ve her hafta yayımladığı makaleleriyle enerjisinden fazla bir şey kaybetmediğini kanıtlayan Fidel'in, 71 yaşındaki McCain'i gömmesi güçlü bir olasılık olarak görülüyor.

Cumhuriyetçi başkan aday adayı McCain, Fidel Castro'nun yerine geçecek Küba lideriyle başkan seçilmesi halinde "koşulsuz olarak" görüşebileceğini söyleyen seçimdeki Demokrat Partili rakibi Barack Obama'yı da eleştirdi.

John McCain, "Görünüşe göre Fidel Castro, yerine kardeşi Raul'u geçirmek niyetinde. Dostlarım, Raul, görüşleri açısından Fidel'den daha kötü. Senatör Obama, ezilen Küba halkına faydası olabileceğini umarak, Küba diktatörüyle koşulsuz olarak görüşebileceğini söyledi. Bu uluslararası diplomasi için çok saf bir tutum" diye konuştu.

Fidel'e saldırıda rakiplerinden geri kalmayan Obama, "sadece dostlarla konuşulmaz" diyerek, başkan seçilmesi halinde Küba lideriyle görüşebileceğini açıklamıştı.

yazici   mail