www.soL.org.tr
AKP YÖK'e ağırlığını koydu
23 Şubat 2008, Cumartesi

Üniversitelerarası Kurul’un YÖK üyesi olarak önerdiği Celal Şengör’ün, yaklaşık bir aylık beklemeden sonra “Usul eksikliği” gerekçe gösterilerek adaylığı iade edildi. Karar YÖK Başkanı Özcan'ın Şengör'den aldığı intikam olarak değerlendiriliyor. YÖK ayrıca bir açıklama yaparak, kadro izinlerini durdurmasını Eylül ayında alınan Danıştay kararına bağladı.

resim

HABER MERKEZİ Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Yusuf Ziya Özcan, YÖK başkanı seçildiğinde kendisini “Asistan bile yapmayacağını” söyleyen Celal Şengör’ün Üniversitelerarası Kurul tarafından YÖK üyeliğine atanma önerisini “usul eksikliği”nedeniyle Kurul’a iade etti. YÖK ayrıca dün kadro izinlerinin durmasına ilişkin oalrak bir açıklama yaptı.

Üniversitelerarası Kurul, Prof Dr. Ethem Tolga’dan boşalan YÖK üyeliği için 24 Ocak’ta seçim yapmış, 16 adayın başvurduğu seçimde 83 oyla İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Celal Şengör YÖK üyeliği için aday olarak belirlenmişti. Seçim sonucu, tutanakla Köşk’e sunulmak üzere YÖK’e gönderilmiş, yaklaşık 10 gün sonra Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, YÖK’e 4 yeni üye ataması yapmıştı. Sonrasında ise, Şengör’ün isminin Köşk’e sunulmadığı, YÖK’te bekletildiği ortaya çıkmıştı. Yaklaşık bir aydır YÖK’te bekleyen Şengör’ün adaylığının önceki gün “Usul eksikliği” nedeniyle Üniversitelerarası Kurul’a iade edildiği ifade edildi. YÖK tarafından alınan karar YÖK Başkanı Özcan’ın, Şengör’den aldığı intikam olarak değerlendiriliyor.

YÖK’ten açıklama
YÖK, öğretim elemanı kadrolarına yapılacak atamaların durdurulması nedeniyle aldığı tepkiler ve yaşanan tartışmalar üzerine dün yazılı bir açıklama yaptı. YÖK açıklamanın kamuoyundaki tartışmalara açıklık getirmek üzere yapıldığını öne sürerken, alınan kararı Danıştay’da görülen bir davanın sonucuna bağladı. YÖK tarafından yapılan açıklamada, Danıştay 8. Dairesinde görüşülmekte olan davada 12 Eylül 2007 tarihinde, 26 Mayıs 2007 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan Öğretim Üyeliğine Yükseltilme ve Atanma Yönetmeliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelikle ilgili yürütmenin durdurulmasına karar verildiği ifade edildi.

YÖK, bu nedenle kurulun bünyesinde öğretim üyeliğine atanmaya ilişkin kriterleri belirlemeye yönelik olarak yeni bir yönetmelik çalışması başlatıldığını belirtirken, “Bu çalışma tamamlanıp yeni yönetmelik en kısa zamanda yürürlüğe girinceye kadar devlet yüksek öğretim kurumlarında öğretim üyeliğine gerekli atamaların yapılabilmesi için izin verilen kadroların yanı sıra vakıf yükseköğretim kurumlarındaki öğretim üyeliklerinin atama işlemleri, Genel Kurul'un 14 Şubat 2008 tarihli kararıyla durdurulmuştur” açıklamasında bulundu. YÖK’ün kadro izinlerini durdurmasının gerekçesini, 2007 yılının Eylül ayında alınan bir karara bağlaması ilginç bulundu.

Öğretim elemanlarına da ÖSS geliyor
Ayrıca açıklamada, YÖK’ün son toplantısında öğretim üyeleri dışındaki öğretim elemanları (araştırma görevlisi, okutman, uzman, çevirici, eğitim öğretim planlamacısı) kadrolarına atama yapılmak üzere verilmiş olan kadro izinlerinin iptal edildiği ifade edildi. Açıklamada bu karara gerekçe olarakta “bu kadrolara merkezi sistemle yapılacak sınav sonucunda başarılı olan kişilerin atamalarının yapılmasını sağlamak amacına yönelik mevzuat değişikliği yapılacağı” gösterildi.

yazici   mail