www.soL.org.tr
Van İsrailli Ofer'e satılıyor
23 Şubat 2008, Cumartesi

Türkiye Komünist Partisi Van İl Örgütü tarafından açıklamada Belediye garajının İsrailli Sami Ofer'in de ortaklığı bulunan Global Yatırım ve Pera Gayrimenkul'e satılmasına karşı çıkıldı.

soL (Van) AKP'li Belediyenin, Van'ı içine soktuğu borç batağından şehri yağmaya açarak çıkmaya çalışıyor. Geçtiğimiz hafta kentin en merkezi noktalarından birinde yer alan Belediye Garajı, Global Yatırım ve Pera Gayrimenkul ortaklığı tarafından satın alındı. İsrailli Sami Ofer'in Pera Gayrimenkul'de ortaklığı bulunduğu bildiriliyor.

Türkiye Komünist Partisi Van İl Örgütü'nün konuya ilişkin açıklamasına aşağıda yer veriyoruz.

AKP'li Van Belediyesi tarafından yapılan satışlar kabul edilemez
Bilindiği üzere geçtiğimiz hafta Belediye Garajı AKP'li Van Belediyesi tarafından satılmıştır. Aynı şekilde kentin merkezinde bulunan ve insanlarımızın için bir dinlenme mekanı olan Ahmedi Hani parkının satılması da planlar dahilinde görünmektedir.

Türkiye Komünist Partisi ve Yurtsever Cephe bu satışlara her yönüyle karşı çıkmaktadır.

Adı geçen iki yer de emekçilerin paralarıyla kurulmuştur. Ülkemizde emekçilerin paralarıyla kurulan bir dizi kamu işletmesi, liman, fabrika vb... kurumlar AKP eliyle sermayedarlara peşkeş çekilmektedir. Van'da da yapılmaya çalışılan aynı şeydir. Halkımızın değerleri bu halka düşman olan kişilere satılmaktadır.

Belediye garajını Global Yatırım A.Ş. ve Pera Gayrimenkul A.Ş. satın almıştır. Global Yatırım A.Ş. Türkiye'de biz dizi usulsüz özelleştirme ve satış işlemine adı karışmış bir şirkettir. Daha doğrusu başta Tüpraş olmak üzere ülkemizde ne kadar kamu malı varsa onları yağmalamaya soyunan İsrailli Sami Ofer'in Türkiye şubesi olarak çalışmakta ve AKP tarafından da desteklenmektedir. Global Holding'in patronu Mehmet Kutman, Ofer'i aklamaya dönük basın açıklamalarından birinde Sami Ofer'le kişisel yakınlığı bulunduğunu ve kendisine "müteşekkir" olduğunu söylemiştir. İki yıldır da limanlarda, otellerde, satılan her tesiste, varlıkta bazen tek başına bazen çeşitli ortaklarla boy gösteren Global Yatırım'ın, tüm ihalelelere arkasında Ofer desteğiyle girdiği bilinmektedir. Kısacası AKP'li Van Belediyesi ve Burhan Yenigün Belediye garajını İsrailli Ofer ailesinin yerli taşeronuna satmıştır.

Ortadaki durum sadece belediyenin borçları ile açıklanamaz. Hala açıklayamadığı borçlarının üzerine yatan belediye, borçların bir kısmını kapatmak için Van halkına ait olan garajı İsrail sermayesinin uzantılarına peşkeş çekmiştir. Bunun da ötesinde bu bölgeye dönük oynanan oyunlardan birisi daha hayata geçirilmektedir. Türkiye Komünist Partisi ve Yurtsever Cephe uzun bir süredir, AKP'nin bu bölgeyi daha sömürülebilir ve daha gerici bir hale sokmaya çalıştığını söylemekte ve buna karşı mücadele etmektedir. Bugün karşımızdaki durum da budur. Belediye garajının yerine yapılacak otel ve alışveriş merkezinden sadece zenginler faydalanabilecek; buralarda sigortasız, asgari ücretle ve günde on altı saat çalıştırılacak emekçi kardeşlerimizin kaderi yine yoksulluk olacaktır. Ayrıca bugün belediye garajının çevresinde bulunan emekçi mahalleleri de ortadan kaldırılmaya çalışılacaktır. O kadar lüks bir binanın yanı başında bir gecekondunun bulunduğu hangi büyük kentte görülmüştür?

Türkiye Komünist Partisi ve Yurtsever Cephe tüm bu yapılanlara ikirciksiz karşı çıkmaktadır. Yapılanların yatırım olduğunu düşünerek şartlı onay vermek veya durumu geçiştirmek yönünde açıklamalar yapmak yeterli değildir. Yapılan şey yatırım değil peşkeş ve ranttır. Bunun da bir tarafında İsrail sermayesi ve uzantıları öbür tarafında ise AKP ve Van Belediyesi Başkanı Burhan Yenigün bulunmaktadır. Emekçi kardeşlerimize düşen görev belediye garajına sahip çıkmak ve sermayedarlar ile işbirlikçilerine karşı mücadele etmektir.

Türkiye Komünist Partisi ve Yurtsever Cephe, AKP karşıtlarının "AKP'yi İstemiyoruz" çağrısına katılmaktadır. Vanlı emekçi kardeşlerimizin de AKP'yi istemiyoruz demesinin tam zamanıdır. Bu ses 2 Mart günü İstanbul Kadıköy meydanında daha da yükselecektir. AKP'ye de Burhan Yenigün'e de karşıyım diyen, sömürüye ve emperyalizme karşı olan tüm Vanlı yurtseverler 2 Mart mitinginde yerini almalıdır.

Türkiye Komünist Partisi
Van İl Örgütü

yazici   mail