www.soL.org.tr
Ölüm ve kâr
8 Mayıs 2008, Perşembe

Siyanürden zehirlenen insanlar, sakat doğan hayvanlar, tahrip olan çevre "altın"cı madeni durdurmaya yetmiyor.

HABER MERKEZİ Danıştay’ın Bergama’daki altın madenine ilişkin almış olduğu kararı Başbakanlık temyize götürmüş ancak reddedilmişti. Danıştay’ın ilk kararında “"yörede madenin işletilmesinde kamu yararı bulunmadığı ve projenin çevre açısından olumsuzluklar taşıdığı" ifadesi yer alıyordu. Buna rağmen ülkemizde yıllardır siyanür liçi yöntemi ile altın çıkartma konusu tartışılıyor. İlaç firmaları gibi altın firmalarının da “bilimsel rapor üretme” konusundaki tutumu bilindiği için piyasadaki raporlar artık çok büyük önem taşımıyor.

Siyanür li(n)çi yöntemi
Kışladağ’daki altın madeniyle ilgili olarak, tekrar işletilmeye başlandığı dönemde Beyaz Adımlar Platformu'nun yapmış olduğu basın açıklamasında şu ifadeler yer alıyor:

22.000 ağacın kesildiği ve işletme süresince 70 bin ton siyanür kullanılacak olan maden işletmesi, siyanürlü yığın liçi yöntemi olarak adlandırılan dünyadaki en ilkel ve vahşi teknoloji ile yeniden faaliyete başlamaya hazırlanıyor.

Eldorado Gold sağlığa zararlıdır
Kışladağ medeninde meydana gelen dünkü kaza madenin ilk vukuatı değil. Siyanürlü maden bundan önce de çeşitli sağlık sorunlarına neden olduğu için gündeme gelmişti.

·
Önceki yıl Eşme ve köylerinde 1400 kadar kişi siyanürden zehirlenmişti

·  Bu yılın başlarında bir dizi köyde 400 kadar kuzu ölü ya da sakat doğdu. Geçtiğimiz aylarda da dört ayaklı civcivler dünyaya geldi.

· Yöredeki yeraltı suları tükenmeye başladı.

· Maden için pek çok köy kaldırıldı

İşler tıkırında
Ölüm ve zehirlenme haberleri ile gündemdeki yerini daima koruyan Eldorado Gold şirketinin işleri ise siyasi iktidarın da desteği ile oldukça iyi gidiyor:

Eldoradogold geçen hafta, şirketin 2007 yılına ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı. İşler iyi gidiyormuş. Üretim bir önceki yıla göre yüzde 107 artarken maliyetler de yüzde 27 düşmüş. 2006'da onsu 609 USD'dan 127.552 ons altın satabilen şirket, 2007'de 674 USD/ons'tan 266.012 ons altın satmış. Yani 8.113 kg, yaklaşık ton. Hisse senedi başna bir önceki yıl 0,01 USD temettü dağıtılabilmişken, 2007'de dağıtılan temettü 0,10 USD'ye çıkmış. (Tahir Öngür’ün 30 Nisan 2008 tarihli “Kışladağ para basıyor” yazısından.) 

İşlerin iyi gidişinde insan sağlığını düşünüyor olmalarının dışında da etkenler var:

Eldoradogold'u ons başına en az 227 USD'lik kazancını yurt dışında gerçekleştirmesine göz yumarak kayırmışız belli ki.

Nasıl mı olmuş? Eldoradogold'un işlerini yürüten ülkemizdeki şirketi Tüprag AŞ, çıkardığı cevherin ocak başı satış fiyatını düşük göstermiş, Devlet Hakkı'nı az ödemiş, Eldoradogold'a düşük fiyattan altın sattığı için varsa kârı az olmuş, Kurumlar Vergisi'ni de az ödemiş. Ama, alıcı konumunda olan Eldoradogold hem ülkemizde hem dışarıda kazanan olmuş. (Tahir Öngür'ün 30 Nisan 2008 tarihli yazısından.)

yazici   mail