www.soL.org.tr
Nikaragua'da gıda güvenliği tartışılıyor
8 Mayıs 2008, Perşembe

Latin Amerikalı liderler, dünyayı sarsan gıda krizine karşı alınması gereken önlemleri tartışmak üzere Nikaragua'da bir araya geldiler. Toplantıya Küba'yı temsilen Devlet Başkan Yardımcısı Esteban Lazo katılıyor

resim

Managua, 8 Mayıs (Prensa Latina) Latin Amerikalı liderler, halklarının gıda güvenliğini tartışmak için dün Nikaragua'nın başkenti Managua'da bir araya geldiler.

Bağımsızlık ve Gıda Güvenliği Zirvesi'nde tartışılacak konular arasında, tahıl fiyatlarındaki artış ve gıda üretimi yerine biyo-yakıt üretiminin yaygınlaşması başlıkları yer alıyor.

Başlıklar arasında ayrıca, gelişmekte olan ülkelerin tarımsal üretimlerini sağlayabilmeleri için korumacılık tercihi ve bunun en yoksul halklar için önemi de yer alıyor

Uzmanlara göre krizin özünde, zenginliğin eşitsiz dağılımı ile dünya genelinde gıda üretim ve dağıtımının tekelleşmesi yatıyor.

Bazı uluslar açısından mevcut durum, uluslararası ekonomik düzenin yapısal bir sorunu olarak ortaya çıkıyor ve sorunun göstermelik tedbirlerle çözümü mümkün görünmüyor.

Uzmanlar, krizi çözmek için dünya genelinde bir an önce işbirliğine gidilmesi gerektiğini vurguluyorlar.

Nikaragua Tarım ve Orman Bakanı Ariel Bucardo, geçen Salı yaptığı çağrıda, gıda krizini aşmak için tüm kaynak ve güçleri birleştirme önerisinde bulundu.

Bucardo'ya göre, bu çağrıya yanıt vererek güçlerini birleştirenler, kısa ve orta vadeli bir strateji geliştirerek, bir kez daha böyle bir sorun yaşanmasını engelleyecek bir gıda fazlası üretimini hedefleyecekler.

yazici   mail