www.soL.org.tr
Lübnan'da genel grev, genel direniş
8 Mayıs 2008, Perşembe

Lübnan'daki yasadışı ve ABD işbirlikçisi hükümetin saldırılarına karşı harekete geçen Hizbullah önderliğindeki direniş hareketi, genel grevle eş zamanlı olarak sivil itaatsizlik eylemi başlattı. İki tarafın yandaşları arasında sokak çatışmaları yaşanırken, Hizbullah lideri Nasrallah'ın bugün yapacağı konuşma merakla bekleniyor.

resim

DIŞ HABERLER Lübnan'da Hizbullah'ın başını çektiği muhalefet cephesinin başlattığı genel grev ülkeyi felç ederken, başkent Beyrut'ta taraflar arasında sokak çatışmaları yaşandı.

Lübnan'daki işbirlikçi Fuad Sinyora hükümetiyle, Şii direniş örgütü Hizbullah arasındaki siyasi sürecin, Cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili anlaşmazlık nedeniyle çıkmaza girmesinin ardından, geçen Kasım ayından beri yükselen gerginlik, son haftalarda doruk noktasına ulaştı.

İşbirlikçi hükümetin önceki gün muhalefete yakınlığıyla bilinen Beyrut Havaalanı Güvenlik Şefi'ni görevden alması ve Hizbullah'ın ülkenin güneyinde kurduğu telekomünikasyon şebekesi hakkında soruşturma başlatma kararı bardağı taşıran son damla oldu.

Genel Sendikalar Federasyonu'nun dün hayat pahalılığına karşı düzenlediği bir günlük genel grevle eş zamanlı olarak başlayan hükümet karşıtı gösterilerde araba lastiklerini ve eski otomobiller yakılırken, şehir içindeki ve çevresindeki yolları kapatıldı. Göstericiler özellikle Hizbullah'ın güçlü olduğu banliyö bölgesinde ve havalimanına giden eski yol üzerinde trafik akışını engellerken, asker ve polislerin gösterileri izlediği, yanan araçları kum dökerek söndürmeye çalıştığı görüldü.

Genel grevden sivil itaatsizliğe
Hükümetin gösteriler öncesinde asgari ücreti 130 dolardan 300 dolara çıkarmasıysa, grevin hayata geçirilmesine engel olamadı. Buna karşın Genel Sendikalar Federasyonu dün grevle beraber düzenlemeyi planladığı mitingi erteledi.

Gösteriler nedeniyle havalimanı gün boyunca kapalı kalırken, şehrin çeşitli yerlerinde askerler ve göstericiler arasında çatışmalar çıktığı ve en az 8 kişinin yaralandığı bildirildi.

Hizbullah yetkilileri dün bir açıklama yaparak, ABD yanlısı Sinyora hükümeti önceki günkü kararlarını geri alana kadar "sivil itaatsizlik eylemlerinin" süreceği, yolların kapalı kalacağı uyarısında bulundu.

yazici   mail