www.soL.org.tr
Tuzla'da patlama: İhmal ve şaibe bir arada
17 Mayıs 2008, Cumartesi

Tuzla Organize Deri Sanayi Bölgesi'nde bulunan ASC Sabun Fabrikası'nda meydana gelen patlamada bir işçi hayatını kaybetti. Haciz nedeniyle kapalı olduğu iddia edilen fabrikanın, yeniden açılmak üzere bakımı sırasında meydana gelen ihmal, "izinsiz kullanım" iddiasıyla örtbas edilmeye çalışılıyor.

resimsoL (İstanbul) AKP hükümeti, iş sağlığı ve güvenliği konusunu "istihdam paketi" içerisinde değerlendirme kararı alırken, iş kazası adı altında ihmaller can almaya devam ediyor. Tuzla Organize Deri Sanayi Bölgesi’nde bulunan Asc Sabun Fabrikası’nda oksijen tüpünün patlaması sonucu yangın çıktı. Patlamada Mehmet Alkan (26) isimli işçi olay yerinde yaşamını yitirdi. Ağır yaralanan Hasan Alkan (32) ile Engin Ertaş (25) ise olay yerine gelen ambulanslar ile Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı. Patlamanın yaşandığı fabrikanın önüne gelen işçi yakınları olaya tepki gösterdi. Jandarmanın olayla ilgili soruşturması sürüyor.

İhmalin örtbas edilmesi ihtimali kuvvetleniyor
Olayın hemen ardından, ASC Sabun Fabrikası’nın TMSF’ye devredildiği için kapalı olduğu ve hurdacıların, fabrikanın deposunu izinsiz kullandığı iddiaları yayıldı. Şirket merkezinden konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapılmazken, fabrika yakınlarında bulunanlardan, faaliyetleri durdurulan ve üzerinde haciz bulunan fabrikanın, yeniden faaliyete geçmesi için bakım çalışması yapıldığı ve patlamanın bu çalışma sırasında meydana geldiği öğrenildi.

yazici   mail