www.soL.org.tr
Somali'de çatışmalar şiddetleniyor
18 Mayıs 2008, Pazar

Somali'de İslamcı militanlarla kukla hükümete bağlı güçler arasındaki çatışmalar son dönemde daha da şiddetlendi. ABD destekli Etiyopya Ordusu'nun işgali altındaki ülkede yaşanan çatışmalarda ölenlerin önemli bir kısmını siviller oluşturuyor.

resim

DIŞ HABERLER Somali'de yaşanan çatışmalarda 50'den fazla kişi öldü. Silahlı isyancıların roket atarlarla Mogadişu'da bulunan askeri üsse yaptığı saldırıda 12 Etiyopyalı asker öldü, 25 tanesi yaralandı. Ölenler arasında 8 sivil bulunurken bölgede yaşayan halk yerleşim yerini terk etmeye başladı.

Öte yandan işgalcilere ve işbirlikçilerine karşı savaşan İslami Mahkemeler Birliği'nin, kukla hükümete bağlı askerlerle çatışarak Cilib kasabasını ele geçirdiği belirtildi. Çatışmada en az 31 kişi öldü.

Bu arada 4 adet ABD ve Fransız savaş gemisinin başkent Mogadişu'ya ulaştığı bildirildi. Gelen askeri gemi personeli Afrika Birliği Misyonu (AMISOM) askerleri ve Somali hükümeti askerleriyle bir araya geldi. Askerlerin geçişi sırasında 19 helikopter koruma amaçlı olarak eşlik etti. Alınan istihbarata karşı önlem alan Amerikan ve Fransız birlikleri El Şabab ve İslamı Mahkemeler Birliği'nde silahlı grubun saldırı yapma hazırlığında olduğunu öğrendiklerini bildirdi.

Savaşın eşiğine gelen ülkede Etiyopya destekli Somali hükümeti saldırılara dindirmek konusunda çok etkili olamıyor. İslamcı gruplar ise AMISOM, Uganda ve Etiyopya askerleri ülkeden çıkana kadar çatışmaya devam edeceklerini bildirdi.

yazici   mail