www.soL.org.tr
Türban davası raporuna 'şekil yönünden' yorumlar
18 Mayıs 2008, Pazar

Anayasa Mahkemesi raportörü Osman Can'ın raporunun sunulmasının ardından dün siyasiler rapor üzerine yorumlarda bulundular. AKP kurmaylarının "şekil yönünden" yorum yapar gibi görünüp özü itibariyle anlamlı bir şey söylememeleri dikkat çekti. AKP'liler ve Baykal'ın birleştiği nokta yorum yapılmaması gerektiğiydi.

HABER MERKEZİ Anayasa Mahkemesi raportörü Can'ın üniversitelerde başörtüsünü serbest bırakan yasayı Anayasa Mahkemesi'nin sadece şeklen inceleyebileceği yönündeki raporunu mahkeme başkanlığına sunmasının ardından dün AKP ve CHP kanadından konuyla ilgili açıklamalar geldi. Tüm açıklamaların ortak özelliği ise konu hakkında görüş bildirmekten kaçınmalarıydı.

Bunun yanında Yargıtay Onursal Başkanı Sabih Kanadoğlu dün akşam bir televizyon kanalının haberlerine bağlanarak yaptığı yorumda, raporda yer alan "Anayasa Mahkemesi sadece biçim yönünden değerlendirebilir" şeklindeki görüşe katılmadığını belirtti. Yasada yapılan değişikliğin ise üniversitelerde türban serbestliği sağlamadığı yönündeki görüşünü yineledi. Bu davanın raportörü ile AKP'nin kapatılması davasının raportörünün aynı kişi olduğunu hatırlatan Kanadoğlu bu durumun olumsuz yorumlara da yol açabileceğinin altını çizdi.

Şekilli ama özsüz yorumlar
Dün katıldıkları çeşitli etkinliklerde kendilerine rapor ile ilgili sorular yöneltilen Meclis Başkanı Köksal Toptan, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ve Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin konuyla ilgili net yorumlar yapmaktan kaçındılar. Bugüne kadar genel tutumları "mahkemeye intikal etmiş bir konu hakkında konuşmamak gerekir, ama" deyip konuşmak şeklinde olurken şimdiki tercihleri sessizlik yönündeydi. AKPli'lerin durumdan hoşnut olmaları dolayısıyla yorum yapmamayı tercih ettikleri gözlenirken Baykal'ın ise şaşırmış olabileceği tahmin ediliyor.

Konuyla ilgili soruları Mehmet Ali Şahin "Raportör görüşünü vermiştir. Yüksek Mahkeme bunları kendisi değerlendirecektir. Olumlu mudur, değil midir, katılıyor musunuz, katılmıyor musunuz şeklindeki sorulara cevap vermem yakışık almaz. Üstelik Adalet Bakanı olarak bu konuda taraf olmam mümkün değil'' şeklinde yanıtlarken Toptan "Söylenecek birşey yok. Sayın başkan, raportörün verdiği raporu üyelere dağıtacak. Makul bir süre içerisinde Anayasa Mahkemesi'ni toplantıya çağıracak. Anayasa Mahkemesi, raporu görüştükten sonra karara bağlayacak" dedikten sonra "Anayasa Mahkemesi'nden çıkacak karara hepimiz saygılıyız, ne karar çıkarsa çıksın." sözlerini de eklemeyi ihmal etmedi. Baykal ise raportörün hazırladığı raporla ilgili tartışma yapılmaması gerektiğini dile getirdi. Bu konuyla ilgili yapılan açıklamaların yanlış olduğunu ifade eden Baykal, sabırla Anayasa Mahkemesi'nin kararının beklenmesi gerektiğini söyledi.

AKP basını
Genel olarak AKP basınının konuyla ilgili çok fazla yorum yapmadığı gözlenirken, Zaman ve Taraf konuya manşette yer verdiler. Zaman gazetesinin "Başörtüsüne İptal Talebi Reddedilmeli" şeklinde manşetten verdiği haberi Taraf gazetesi ise "Türban Yasası İptal Edilemez" ifadeleriyle sürmanşet olarak verdi.

yazici   mail