www.soL.org.tr
Ekvador entegrasyonda hızlı sonuç istiyor
25 Mayıs 2008, Pazar

Güney Amerika ülkelerinin birliği yönünde önemli bir adım olan Unasur'un kuruluşu için Brezilya'ya giden Ekvador Devlet Başkanı Rafael Correa, bölgesel entegrasyonun daha hızlı ilerlemesi gerektiğini belirtti.

Brasilia, 25 Mayıs (Preansa Latina) Ekvador Devlet Başkanı Rafael Correa önceki gün, Güney Amerika ülkelerinin eylem ve politikalarının koordinasyonu için birleşik, uyumlu ve çabuk tepki vermeleri gerektiğini söyledi.

Güney Amerika Birliği'ni (Unasur) kurmak için devlet başkanları zirvesine katılan Correa, Güney Amerika Savunma Konseyi projesinin de bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğini dile getirdi.

Correa, "Ekvador Güney Amerika Savunma Konseyi'nin bir an önce işlevsel ve gerçeğe dönüşmüş olması gerektiğini düşünüyor" diye konuştu ve ekledi: "Entegrasyon yavaşça değil, en hızlı biçimde ilerlemeli. Halklar bunu istiyor" dedi.

Correa, Unasur'un bölgenin ekonomi ve enerji alanlarında kendi kendine yeter hale gelmesini sağlayacak projelerin önünü açacağını belirtti.

Güney Amerika ülkelerinin devlet başkanları önceki gün Brezilya'da UNASUR'un kuruluş anlaşmasını imzaladılar. UNASUR Arjantin, Brezilya, Bolivya, Kolombiya, Ekvador, Guyana, Paraguay, Peru, Surinam, Şili, Uruguay ve Venezuela'yı kapsıyor.

yazici   mail