www.soL.org.tr
Chavez'den Uribe'ye: Güveni yeniden kazan
25 Mayıs 2008, Pazar

Bölgede ABD'nin bir numaralı işbirlikçisi olan ve bu doğrultuda Venezuela ve Ekvador gibi bağımsızlıkçı hükümetlerin iktidarda olduğu ülkelerle sürekli gerginlik çıkartan Kolombiya'ya Chavez'den samimi bir uyarı geldi.

resim

Caracas, 25 Mayıs  (Prensa Latina) Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez, Kolombiya Devlet Başkanı Alvaro Uribe'yi iki ülke arasında kaybedilen güveni yeniden kazanmaya çağırdı.

Brezilya'da Güney Amerika Ülkeleri Birliği zirvesine katılan Chavez, önceki gün Venezuela devlet televizyonuna yaptığı açıklamada, Uribe ile kısa bir süre görüştüklerini ve ona barış ve farklılıklara saygı için ne kadar kararlı olduğunu anlattığını açıkladı. 

Toplantının rahat geçtiğini söyleyen Chavez "Denemeye değerdi, hatta güzeldi" dedi.

Güney Amerika Savunma Konseyi'ni oluşturmayı çok iyi bir fikir olarak tanımlayan Chavez, zirvedeki devlet başkanlarının bu doğrultuda bir proje taslağı hazırlanması için komisyon kurulmasına karar verdiğini söyledi.

Chavez, Kolombiya'nın savunma anlaşmasının dışında kalma kararını, her ülkenin kendi özgünlüğüne sahip olduğunu ve buna saygı duyulması gerektiğini belirterek değerlendirdi.

yazici   mail