www.soL.org.tr
Samsun’da Küba rüzgarı esti
25 Mayıs 2008, Pazar

Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nin daveti üzerine Samsun’da bulunan Küba Büyükelçiliği 1. Sekreteri Alejandro Simancas Marin, TKP İl Binası’ndaki söyleşiye de katıldı. Yerel basının çok yoğun ilgi gösterdiği Marin, soru yağmuruna tutuldu.

resim

soL(Samsun) Dün Samsun’da bulunan Küba Cumhuriyeti Büyükelçiliği 1. Sekreteri Alejandro Simancas Marin, TKP Samsun İl Örgütü’nün daveti üzerine partiyi ziyaret etti. Marin’e ÜKD GMYK Üyesi ve OMÜ Eğitim Fakültesi Yar. Doç. Dr. Özgür Taşkın’ın tercümanlık yaptığı toplantıda basın yoğun ilgi gösterdi.

“Bu kadar deli bir başkandan her şey beklenir''
Soru yağmuruna tutulduğu söyleşide Marin, söze bazı önemli gelişmelerle ilgili konuşmak istediğini belirterek başladı. Geçen hafta uluslararası medyanın davetli olduğu bir basın konferansı gerçekleştirdiklerini ve bu konferansta Küba’da ABD ajanları tarafından finanse edilirken yakaladıkları 'Fidel Castro karşıtı teröristler' ile ilgili bilgiyi Türkiyelilerle de paylaşmak istediklerini belirterek şöyle konuştu: “Amerika’da yaşayan ve sosyalist Küba’ya karşı olan bazı Küba kökenlilerin faaliyetleri hakkında elimizdeki bütün dokümanları basına sunduk. Küba devrimine karşı bu kişilerin ABD ile işbirliği halinde terörist organizasyonları nasıl işlettiklerini, ABD’nin bu faaliyetler için sunduğu finansal desteği tüm belgeleri, dokümanlarıyla ortaya koyduk. Bütün bu deliller, dünya çapındaki birçok terörist eylemlerin de Amerika tarafından organize edildiğini bir kez daha kanıtlamaktadır.”

Amerika’yı suçlayan Küba’ya henüz bir yanıt verilmediğini belirten Marin, Türk halkının da ABD’nin gerçek niyetini bilmesi gerektiğini vurguladı ve 5 Kübalının adaletsizce, yargısız infazla 10 yıldır Amerika’da tutuklu bulunduğunu anımsatarak, “Gerçek teröristler Miami sokaklarında gezerken, Kübalı 5 yurtsever 10 yıldır tutuklu, çünkü suçları ABD’de terörizmi engellemeye çalışmak. Beyaz Saray’daki gerçek terörist için konuşan yok, bu kadar deli bir başkandan her şey beklenir'' dedi.

Küba-Amerika ilişkileri üzerine gelen bir soruyu yanıtlayan Marin, Küba ile Amerika arasında diplomatik bir ilişkinin olmadığını, dolayısıyla büyükelçiliklerin de bulunmadığını, 1976’dan bu yana karşılıklı olarak Washington’da ve Havana’da birer ofis bulunduğunu, bu iki ofisin de direkt İsviçre Büyükelçiliği’nde bir ofise bağlı olduğunu ve diplomatik ilişkilerin bu üçüncü ülke üzerinden yönetildiğini belirtti.

"Sosyalist Küba’ya ABD’nin gücü yetmez"
Marin, Küba’da Fidel sonrası döneme ilişkin "Küba değişiyor söylemine karşı ne düşünüyorsunuz" sorusuna, “Fidel öyle bir toplum yarattı ki, burnumuzun dibindeki terörist ABD'nin bile sosyalist Küba'yı değiştirmeye gücü yetmez. Fidel fiziksel olarak hala aramızda ama o da bir insan ve bir gün fiziksel olarak yok olacaktır ama fikirleri bizimle sürekli yaşayacaktır. Statükocu değiliz, devrim içinde her gün devrim yapmak gerekir. Sosyalizmden vazgeçmeyeceğiz” diye cevap verdi.

 

"Latin Amerika ile ilişkileriniz ne durumda" sorusunu özellikle ülkelerin yoksul kesimlerine, kendi doktorlarının bile gitmediği yerlere Kübalı doktorların karşılıksız hizmet götürdüğünü belirterek yanıtlayan Marin, ''Mucize Operasyon adlı operasyonlarla 2 milyondan fazla insanın göz problemi düzeltildi. Hiçbir doktorun gitmek istemediği yerlere Kübalı doktorların gitmesi pek çok insanda sempati uyandırıyor, kapitalizm ile sosyalizmi kıyaslama şansı buluyorlar. Bolivya’da, Nikaragua’da, Arjantin’de, Karaibler’de, Haiti’de % 70 sağlık hizmetleri Küba’ya aittir. Namibya’da, Angola’da, Mozambik’te, Endonezya’da bizim doktorlarımız var. Pakistan’daki son depremde 3 bin doktorumuz İstanbul üzerinden bölgeye gitti” dedi.

 

ABD ablukasının Küba’ya maliyeti ile ilgili ablukanın Küba’ya 5 milyar dolara malolduğunu ama Venezuela’yla çok iyi ilişkileri olduğunu ve 20 yıldan bu yana da kullandıkları petrolün % 50’sinin Küba’da üretildiğine dikkat çeken Marin, "Sosyalizm mücadelesinde gençlere düşen görevler nedir" sorusuna ''Gençlerin daha çok okuması, tarihini öğrenmesi ve o zemin üzerine kendi bilincini inşa etmesi gerekir. Ben öneride bulunamam, daha iyisini kendileri bulacaktır. Devrimci kişinin rehberi kendi yüreğidir'' diye cevap verdi.

 

TKP ile ilgili bir soruyu ise Marin şöyle yanıtladı: “TKP ile ilişkilerimiz çok iyi ve tatminkar durumda. Genel sekreterinden en genç partiliye kadar çok iyi ve sağlam bir bağımız var.”

 

"Biz Nazım’ı gerçekten çok sevdik"
13 Haziran’da Samsun’da yapılacak Nazım Şenliği ile ilgili bilgi verilen Marin’den ayrıca, kısa bir Nazım değerlendirmesi alındı. "Bütün şairler, yazarlar, araştırmacılar ve pek çok insan Nazım Hikmet'i iyi tanır" diyen Marin sözlerine şöyle devam etti: “1961’de Küba'ya geldi. Küba'yı Kübalılardan öğrenmek için geldi. Aynı zamanda Kübalılar da ondan çok şey öğrendi. Şu anda yeni bir film var Nazım Hikmet'in Küba seyahati ile ilgili. Film Nazım Hikmet'in ne kadar büyük bir insan olduğunu anlatıyor. Bir insan olarak, bir komünist olarak, bir şair olarak. Biz gerçekten onu çok sevdik. Ve Che Guevara ile ilgili bi anektod var. Bildiğiniz gibi Che Guevara, Meksika’da devrimi hazırlamaya çalışırken tutuklandı ve çantasında Nazım Hikmet'in şiir kitabı vardı. Oradaki bir şiirde Nazım Hikmet'in şu mükemmel dizeleri vardı:

(...)

insanlar için ölebileceksin,

hem de yüzünü bile görmediğin insanlar için,

hem de hiç kimse seni buna zorlamamışken,

hem de en güzel en gerçek şeyin

yaşamak olduğunu bildiğin halde....

 

 

 

 

 

yazici   mail