www.soL.org.tr
Erdoğan'la Büyükanıt, 'dava arkadaşı'
28 Mayıs 2008, Çarşamba

Dolmabahçe görüşmesine ilişkin iddialara Başbakan Erdoğan'dan sonra Genelkurmay Başkanı Büyükanıt da dava açtı. Hayatındaki en adi suçlamayla karşı karşıya olduğunu söyleyen Büyükanıt, Yargıtay'la Hükümet gerginliğine ilişkinse "benim sorumluluk alanımda değil" değerlendirmesinde bulundu.

resim

HABER MERKEZİ Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la Dolmabahçe'de yaptığı görüşmenin içeriğiyle ilgili iddialar konusunda, “akıl almaz bir suçlamayla karşı karşıya kaldığını belirterek, bugün bu konuda dava açıldığını bildirdi. Büyükanıt, davaların “Genelkurmay Başkanlığı ve kişisel olarak ceza ve tazminat davası şeklinde iki gazeteye açıldığını” söyledi.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Azerbaycan'ın Ankara Büyükelçiliğince düzenlenen “Azerbaycan Milli Günü” resepsiyonuna katıldı.

Burada gazetecilerin sorularını yanıtlayan Büyükanıt, bir gazetecinin “Yargı ve Hükümet arasındaki gerginliği nasıl değerlendirdiği” sorusu üzerine şunları söyledi:

“Benim bu konuda hiçbir şey söylemem mümkün mü asker olarak? Şimdi 'kapatma davası' diyeceksiniz. Yargıya intikal etmiş konuda konuşmak olmaz. Şemdinli olaylarında beni suçladılar, bir astsubayı tanıyorum diye ve neredeyse yargılamaya kalktılar. Ben o lafı söylediğim zaman daha yargı süreci başlamamıştı. Şimdi, yargıya intikal etmiş bir konuda ne söyleyebilirim ki?

Devletin en üst kurumlarının arasında koordinasyonsuzluk olduğu söylenebilir mi? Bu genelkurmay başkanının sorumluluk alanında değildir. Sorumluları anayasada yazar.”

Bir gazetecinin, “sizin temsil ettiğiniz kurum açısından bir uyumsuzluk olduğunu düşünüyor musunuz?” sorusuna karşılık Orgeneral Büyükanıt, kurumlar arasında uyumun sağlanmasının genelkurmay başkanının sorunu olmadığını belirterek, “Onun sorumlusu anayasada yazar. Onlar da gereğini yapar” dedi.

“Bu kadar adisi olmadı”
“Akıl almaz bir suçlamayla karşı karşı karşıya kaldım, bugün itibariyle konu yargıya intikal etti” diye konuşan Büyükanıt, bir gazetecinin “Dava mı açtınız efendim?” sorusu üzerine, hem kendisinin hem de eşinin dava açtığını belirtti.

“Dava konusunun, Dolmabahçe'deki görüşme olup olmadığı” yönündeki soruyu ise Büyükanıt, “Yargıya intikal etmese söyleyemem. Gereken dava bugün (dün) açılmıştır. Kurumsal olarak ceza, şahsi olarak tazminat” diyerek yanıtladı.

Büyükanıt, davanın tazminat miktarının sorulması üzerine “Söylemeyeyim. Mahkeme safhasında öğreneceğiz” dedi.

Büyükanıt, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Birçok saldırıya uğradım bu kadar adisine uğramadım. Çok adiliklere uğradım da bu kadar adisi olmadı. Bu da yargıya intikal etti. Dava sürecinde gerekeni avukatlarım yapacaktır.”

Orgeneral Büyükanıt, Dolmabahçe'deki görüşmede nelerin gündeme geldiğine ilişkin bir soruyu yanıtlarken şunları kaydetti:

“Konuşmuyorum, dava konusu, ama orada olmayan kişilerin 'efendim kulislerde bunlar konuşuluyor...' O zaman dava açıldı. Onları getirirler, mahkeme karşısına çıkarken, onları da anlatırlar, tabii doğruysa... Bir genelkurmay başkanı bu kadar adi şekilde suçlanamaz. Ben şahsen çok üzüldüm. Yargının kararını bekleyeceğiz. Karara saygılıyız.”

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Büyükanıt, davaların Genelkurmay Başkanlığı ve kişisel olarak ceza ve tazminat davası şeklinde iki gazeteye açıldığını söyledi.

Erdoğan daha önce davrandı
Fikri Sağlar Birgün gazetesinde,15 Mayıs’ta “Büyükanıt'a Dosya Verildi mi?” başlıklı köşe yazısında Başbakan Erdoğan'ın Yaşar Büyükanıt'ın eşinin harcamalarının olduğu bir dosya ile Büyükanıt'a şantaj yaptığını iddia etmişti. Haberi Vatan gazetesi de manşetine taşımıştı.

Başbakan Erdoğan haber üzerine Fikri Sağlar'a dava açmıştı. Haber hem Başbakan Erdoğan hem de Genelkurmay Başkanlığı tarafından yalanlanmıştı.

Geçen yıl 27 Nisan’da cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turu yapıldı. Oylamanın yapıldığı günün gecesi Genelkurmay’ın internet sitesinde kamuoyunda e-muhtıra diye adlandırılan bildiri yayınlandı. Ertesi gün hükümet aynı sertlikte bir yanıt verdi. Bu karşılıklı bildirilerin ardından Başbakan ve Genelkurmay Başkanı biraraya geldi. 5 Mayıs 2007’de gerçekleşen Dolmabahçe görüşmesinde neler konuşulduğu hiç açıklanmadı.

yazici   mail